اسرائیل: عوامل ایران و حزب الله در غزه حضور داشتند

پیکارجویان حماس حق نشر عکس Reuters
Image caption پیکارجویان حماس حدود چهار سال است که غزه را تحت کنترل دارند

یک مقام عالیرتبه نظامی اسرائیل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که گروه حماس در غزه پس از جنگ دو سال پیش با اسرائیل، خود را با کمک مستقیم ایران و حزب الله لبنان بازسازی کرده و به یک "ارتش" شبیه شده است.

او گفت که حماس اکنون تعداد زیادی موشک ضد تانک و ضد هوایی، تعداد زیادی راکت که برد آن به اعماق خاک اسرائیل می رسد و یک سیستم ارتباطی پیشرفته در اختیار دارد.

این مقام اسرائیلی که یکی از افسران ارشد فرماندهی جنوبی اسرائیل است، به شرط پنهان ماندن هویت خود با آسوشیتدپرس گفت و گو کرده است.

او گفت که حماس بدون کمک خارجی نمی توانست به چنین امکاناتی دست یابد.

حماس، گروه مسلح اسلامگرای تحت حمایت ایران و سوریه، در ژوئن سال ۲۰۰۷ و پس از نبردی خونبار با نیروهای گروه فلسطینی فتح، غزه را به تصرف کامل در آورد.

ارتش اسرائیل دو سال پیش به منظور نابود کردن توانایی پیکارجویان فلسطینی برای پرتاب راکت به خاک اسرائیل، به غزه حمله کرد.

در جریان این حمله صدها پیکارجوی حماس به همراه صدها غیرنظامی فلسطینی کشته شدند.

۱۳ اسرائیلی هم در جریان این جنگ جان خود را از دست دادند.

اکنون مقام عالیرتبه نظامی اسرائیل به آسوشیتدپرس گفته است که پس از آن جنگ، ایران و حزب الله متخصصان خود را از طریق تونل های مخفی در مرز مصر و غزه، به خاک غزه فرستاده اند تا اعضای حماس را آموزش دهند.

او گفت که بعضی از این متخصصان حتی در غزه ساکن شده بودند، اما اکنون "شناسایی شده اند و کار آنها متوقف شده است".

به گفته او، حماس اکنون در اثر آموزش این متخصصان به توانایی ساخت و نصب بمب های کنار جاده ای و استفاده از موشک های پیشرفته ضد تانک دست یافته است.

پیش تر موشه یالون، وزیر روابط استراتژیک اسرائیل گفته بود که عوامل حزب الله لبنان در غزه نفوذ کرده اند.

مقامات حماس تأیید می کنند که نیروی نظامی خود را پس از جنگ دو سال پیش با اسرائیل بازسازی کرده اند، اما در مورد کمک های خارجی برای این بازسازی اظهارنظر نمی کنند.

با این حال ابو عبیده، سخنگوی شاخه نظامی حماس ادعاهای اخیر اسرائیل را "تحریک علیه غزه و نیروی مقاومت" توصیف کرده است.

دنی آیالون، معاون وزیر امور خارجه اسرائیل اخیرا گفته بود که قاچاق اسلحه از تونل های مرز مصر و غزه در دو ماه اخیر و تحت تأثیر اوضاع آشفته مصر افزایش یافته است.

مطالب مرتبط