به روز شده:  12:15 گرينويچ - پنج شنبه 10 مارس 2011 - 19 اسفند 1389

سیاست ایران

انتقاد شدید رهبر ایران از رواج 'هتاکی'

آیت الله خامنه ای

آقای خامنه‌ای گفته است که مخالفت‌های سیاسی باید طوری بیان شود که اعصاب جامعه را به هم نریزد

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران با انتقاد از شیوع "رفتارهای خلاف اخلاق" و "فحاشی" در فضای سیاسی کشور، از هواداران خود خواست که از این رفتارها اجتناب کنند.

آقای خامنه ای روز پنجشنبه ۱۹ اسفند (۱۰ مارس) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری گفت: "فضای اهانت و هتک حرمت، مخالف اسلام، خلاف شرع و خلاف عقل سیاسی است و موجب خشم خداوند می شود".

او توهین و فحاشی هواداران حکومت به مخالفان سیاسی خود را باعث ضربه خوردن به "شکوه و عظمت نظام اسلامی" دانست و گفت: "برخی جوانان با اخلاص، مومن و خوب، متأسفانه تصور می کنند که اینگونه اقدامات وظیفه است، اما این رفتارها دقیقا خلاف و عکس وظیفه است".

در هفته های اخیر انتشار فیلمی از حملات لفظی کم سابقه و فحاشی گروهی که خود را "بچه حزب اللهی های شاه عبدالعظیم" معرفی می کردند علیه فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی، واکنش های گسترده ای ایجاد کرده بود.

همچنین گزارش هایی از تجمع هواداران حکومت و "لباس شخصی ها" در مقابل خانه آقای هاشمی رفسنجانی و سر دادن شعارهایی علیه او منتشر شده بود.

غلامعلی رجایی، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اخیرا در یادداشتی در وبلاگ شخصی خود نوشته بود : "جناب سیدحسن [خمینی] می گفت وقتی عده ای از مثلا لباس شخصی ها به جماران آمدند، من درمنزل ایستاده بودم و فحش های بسیار رکیکشان را به آقای هاشمی می شنیدم. به گوش خود شنیدم که آنها در کمال... به آقای هاشمی خطاب می کردند که میدانی همسرت... است".

گاهی نفوذی ها وارد اجتماعات اشخاص مومن و مخلص می شوند و آنها را به حرکتی انحرافی می کشانند.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران

قدرت الله علیخانی، نماینده عضو فراکسیون اقلیت مجلس هم گفته بود: "عده ای در جماران با تجمع در مقابل منزل آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی با رفتارهای عجیب و وحشتناک اقدام به هتاکی و ناسزا گفتن به این شخصیت های برجسته نظام کردند".

اکنون آیت الله خامنه ای می گوید: "پیام من به همه کسانی که حرف می زنند و یا در مطبوعات، وبلاگ ها یا محیط های دیگر می نویسند این است که مخالفت کردن، رد کردن و محکوم کردن یک فکر سیاسی و دینی یک چیز است و ابتلای به رفتار غیراخلاقی و دشنام و هتک حرمت چیز دیگر. من این مسائل غیر اخلاقی را قاطعانه و بطور کامل رد می کنم و نباید انجام شود".

او گفت که اگر "فضای غیبت، تهمت و شکسته شدن حریم ها ادامه پیدا کند"، به همه جا سرایت خواهد کرد.

رهبر ایران همچنین از اینکه آقای هاشمی رفسنجانی با کنار کشیدن از انتخابات ریاست مجلس خبرگان، از بروز اختلاف جلوگیری کرده است، تشکر کرد.

دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با رهبر ایران

  • آیت الله خامنه ای و اکبر هاشمی رفسنجانی
  • آیت الله خامنه ای و محمدرضا مهدوی کنی
  • اعضای مجلس خبرگان
  • اعضای مجلس خبرگان
  • اعضای مجلس خبرگان و آیت الله خامنه ای

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.