اخراج معاون دفتر خبرگزاری فرانسه از ایران

جی دشموخ حق نشر عکس AFP
Image caption کارت خبرنگاری آقای دشموخ و ده روزنامه نگار دیگر روز پس از تظاهرات ۲۵ بهمن توقیف شده بود

جی دشموخ، معاون رئیس دفتر خبرگزاری فرانسه در تهران روز جمعه بدون ارائه هیچ توضیحی توسط مقامات ایران از این کشور اخراج شد.

آقای دشموخ، روزنامه نگار چهل ساله هندی از حدود دو سال پیش در ایران کار می کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارت خبرنگاری او و ده خبرنگار دیگر که برای رسانه های خارجی کار می کردند روز ۲۶ بهمن، یک روز پس از تجمع های گسترده مخالفان دولت در تهران توقیف شده بود.

این تظاهرات که بزرگترین تجمع مخالفان ظرف یک سال گذشته بود توسط خبرگزاری فرانسه و سایر رسانه های بین المللی پوشش داده شد.

دولت ایران رسانه های بین المللی را به دامن زدن به "اغتشاشات" در ایران و تبلیغ علیه حکومت این کشور متهم می کند.

فیلیپ ماسونه، مدیر اخبار جهانی خبرگزاری فرانسه گفت: "جی دشموخ روزنامه نگاری بسیار حرفه ای و با تجربه بود و اخراج او غیر قابل درک و غیر قابل پذیرش است".

آقای دشموخ در سال ۲۰۰۱ به خبرگزاری فرانسه پیوست و بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ در دفتر این خبرگزاری در بغداد کار می کرد.

رسانه ها و روزنامه نگاران ایرانی و خارجی در ایران پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری این کشور در بهار سال ۱۳۸۸، توسط حکومت تحت فشارهای فزاینده قرار گرفته اند.

این فشارها به ویژه برای جلوگیری از انتشار اخبار و تصاویر تجمع های اعتراضی مخالفان دولت اعمال می شود.

فشار حکومت ایران بر رسانه ها از جمله مواردی است که مورد انتقاد مکرر نهادها و سازمان های مدافع حقوق بشر و چهره های منتقد حکومت قرار گرفته است.

سازمان خبرنگاران بدون مرز ایران را "بزرگترین زندان جهان برای روزنامه نگاران" معرفی می کند و می گوید که در حال حاضر ۳۳ روزنامه نگار در این کشور زندانی هستند.

مطالب مرتبط