دانشجو: طرح دانشگاه تک جنسیتی برای دانشجویان یک امتیاز است

کامران دانشجو
Image caption وزیر علوم ایران می گوید نگاه اسلامی اختلاط دانشجویان دختر و پسر را مناسب نمی داند

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران می گوید که دانشجویان از این پس می توانند دانشگاههای تک جنسیتی یا مختلط را انتخاب کنند و این حق انتخاب برای آنها یک امتیاز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز شنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس)او طرح دانشگاههای تک جنسیتی را در راستای اسلامی شدن دانشگاهها خواند و گفت: "عده ای می خواهند در این زمینه حاشیه سازی کنند اما منظور ما از این طرح، تفکیک جنسیتی نیست."

این در حالیست که وزیر علوم، پیش از این گفته بودکه که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تفکیک جنسیتی باید در دانشگاههای ایران اعمال شود.

آقای دانشجو در مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی در وزارت علوم گفته بود: "بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۶ که درباره حدود اخلاق اسلامی است، درباره برخوردها و معاشرتها در دانشگاه ها آمده که دانشجویان زن و مرد باید در کلاسهای درس، در دو ردیف جداگانه بنشینند."

آقای دانشجو گفته بود که باید حتی المقدور کلاس های دختران و پسران از هم جدا شوند و آنها از آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن های تشریح جداگانه استفاده کنند.

وزیر علوم ایران در سخنان روز شنبه خود بحث اصلی در این زمینه را "نگاه اسلامی" دانست که از "اختلاط دانشجویان زن و مرد جلوگیری نمی کند اما آن را مناسب هم نمی داند".

آقای دانشجو گفت از این پس در همه استانها، دانشگاههای تک جنسیتی مانند الزهرا و امام صادق وجود خواهدداشت و دانشجویان می توانند نوع دانشگاه خود را انتخاب کنند و اگر از این طرح استقبال شد، تعداد دانشگاههای تک جنسیتی بیشتر می شود.

وزیر علوم با بیان اینکه قرار نیست بین دانشجویان دختر و پسر دیواری کشیده شود به اختیار آنها برای نشستن در میزهای جداگانه اشاره کرد.

تفکیک جنسیتی دانشجویان، در سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی هم مورد توجه برخی گروه ها قرار داشت و حتی در برخی کلاس های درس دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد و دیگر شهرهای کشور، دیواری پارچه ای بین دختران و پسران کشیده شد، ولی نزدیکان آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی می گویند که او با این اقدام مخالف بوده است.

پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران، موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاه های ایران بار دیگر مطرح شد.

آبان ماه سال گذشته یکی از مقامات نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه های کشور پیشنهاد کرد که جداسازی جنسیتی دانشجویان ابتدا در دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، شریف و شهید بهشتی به طور آزمایشی انجام شود.

پس از آن بود که یک نماینده مجلس ایران گفت که طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها "اصلا امکان پذیر نیست" و این طرح "توهین به دانشگاهیان" ایران است.

علی عباسپور تهرانی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران، در اسفند ماه سال گذشته درباره تفکیک جنسیتی کلاس های دانشجویان برای پسران و دختران گفته بود: "بحث در مورد تفکیک ‌جنسیتی دانشگاه‌ها در حد حرف است و درباه آن تاکنون نه در مجلس و نه در شورای عالی انقلاب فرهنگی هیچگونه بحثی نشده است."

موضوع جنجال برانگیز جداسازی جنسیتی در دانشگاه های ایران مدت ها است به تناوب و از سوی مقامات مختلف مطرح می شود. این طرح موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

مطالب مرتبط