جایزه حقوق بشر آلمانی برای شیوا نظرآهاری

شیوا نظرآهاری
Image caption شیوا نظرآهاری به چهار سال زندان، تبعید به زندان کرج و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است

جایزه حقوق بشری نئودور هکر شهر اسلینگن آلمان امسال نصیب شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر ایرانی شده است.

شهردار شهر اسلینگن روز جمعه ۱۱ مارس ۲۰۱۱ (۲۰ اسفند ۱۳۸۹) گفت: "هیات داوران جایزه تئودور هکر، نویسنده آلمانی که سال ۱۹۴۵ از دنیا رفت، شیوا نظرآهاری را شایسته دریافت این جایزه در سال ۲۰۱۱ دانست."

شهردار شهر اسلینگن گفت: "فعالیت خستگی ناپدیر و شجاعت در بیان موارد نقض حقوق بشر و ناهنجاری های سیاسی در ایران، از جمله نوشته های اینترنتی او، شیوا نظرآهاری را در شمار کوشندگان جدی در راه حقوق بشر قرار داده است."

مراسم اهدای این جایزه روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین ۱۳۹۰) برگزار می شود، اما چون خانم نظرآهاری اجازه خروج از ایران را ندارد، پریسا کاکایی از جانب او این جایزه را دریافت خواهد کرد.

جایزه تئودور هکر هر دو سال یک بار به کسانی اهدا می شود که در راه مبارزه با نقض حقوق بشر و استقرار دموکراسی، تلاش های قابل توجهی از خود نشان داده باشند. این جایزه همراه با ده هزار یورو است.

شیوا نظرآهاری که از موسسان کمیته گزارشگران حقوق بشر در ایران است، سال گذشته، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شد.

خانم نظرآهاری پس از نزدیک به صد روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد، اما اواخر آذر ماه سال گذشته خورشیدی، زمانی که قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه درگذشت آیت الله منتظری را داشت، بار دیگر بازداشت شد.

او به اتهام "محاربه، تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام" محاکمه، و در نهایت به چهار سال حبس، تبعید به زندان کرج و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

شیوا نظرآهاری در شهریور ماه سال جاری با وثیقه ای پانصد میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

مطالب مرتبط