بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۲ اسفند

از انفجارهای ژاپن تا تخریب منابع طبیعی

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: آموزش مجازی بی سوادان؛ ابوالفضل محترمی- روزنامه خبر

هیجان انفجارهای ژاپن، بودجه در دقیقه نود، انتخاب دخت ایران اسلامی، اوج گیری تخریب منابع طبیعی در هفته آن و همزمان با تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر حفظ این منابع، تجلیل همسر دکتر حسین فاطمی از محمود احمدی نژاد از جمله مطالب مهم روزنامه های امروز است.

بودجه در دقیقه نود

"دو شرط تخصیص اعتبار برای برنامه های عمرانی جدید" گزارش اصلی جهان صنعتاست،"دولت در انتظار معجزه مجلس" تیتر اول جام جماست، "برنامه سال آینده یارانه‌ها" در صدر اخبار دنیای اقتصادآمده،خبر از "چهار راه خروج بودجه از بن بست" نوشته، تهران امروز از "آغاز سال نود بدون قانون بودجه" گزارش داده و قدس از "عیدی مجلس به دولتی که بودجه ندارد" خبر داده است.

حسین احمدی با عنوان "مقصر کیست" در تهران امروز نوشته قطعی شدن اداره کشور برای ماههای آغازین سال جدید را بدون قانون بودجه بر همگان روشن کرد. اتفاقی که در طول حیات 32 ساله نظام جمهوری اسلامی برای دومین بار رخ می‌دهد. پیش از این و در سال 58 که کشور درگیر تبعات به هم ریختگی نظام اداری کشور بود و هنوز نظام اداری جمهوری اسلامی به صورت کامل بر کشور مسلط نشده بود و به اصطلاح کشور در شرایط ویژه به سر می برد به ناچار و به موجب مصوبه شورای انقلاب یک بودجه چند دوازدهم در اختیار دولت وقت قرار گرفت.

نویسنده گزارش به یاد آورده که با آغاز سال 58 سازمان برنامه و بودجه لایحه بودجه کشور را آماده تصویب کرد. از اینکه کشور در دو ماهه ابتدای سال 58 با بودجه چند دوازدهم اداره شد کسی خرده‌ای نگرفت چرا که شرایط ویژه بود و چاره‌ای جز ارائه بودجه چند دوازدهم وجود نداشت. به عبارت دیگر تصویب بودجه چند دوازدهم مخصوص شرایط خاصی است و البته این شرایط تا امسال هم تکرار نشده است. حتی کشور که از سال 59 تا سال 67 درگیر جنگ بود و زمان جنگ هم یک شرایط ویژه به حساب می آید اما با این وجود هیچ وقت پیش نیامد که لایحه بودجه کشور به موقع آماده نشود و کشور هیچ سالی را بدون قانون بودجه آغاز نکرد.

نویسنده تهران امروز ابراز تاسف کرده که اکنون و کمتر از 10 روز دیگر سال 1390 را در شرایطی آغاز خواهیم کرد که کشور فاقد قانون بودجه است و معنای آن این است که دولت اجازه درآمد یا هزینه حتی یک ریال را هم نخواهد داشت مگر اینکه از مجلس مجوز یک تنخواه را دریافت کند

محمدصادق جنان‌صفت با عنوان "چرا دقیقه نود" در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته تا پایان امسال فقط 4-5 روز كاری باقی‌مانده، شهروندان ایرانی براساس عادت و عرف از روز جمعه 26 اسفندماه به تعطیلات سال نو می‌روند. در این مدت بسیار كوتاه باقی‌مانده از سال 1389 باید تكلیف چند مقوله و موضوع بسیار بااهمیت روشن شود که اولی بودجه سال آینده است.

به نوشته این مقاله عدم تصویب لایحه بودجه سال 1390 را در حالی كه هیچ اتفاق استثنایی در سپهر مسائل مختلف كشور رخ نداده است، چگونه باید تفسیر كرد و چه باید كرد كه این موضوع به روش تبدیل نشود. میلیون‌ها كارگر و كارمند ایرانی در حالی چشم انتظار شروع جشن‌های سال نو هستند كه نگران تصمیم‌های مربوط به مزد و حقوق خود هستند. چرا تعیین مزد كارگران به وسیله دولت و شركای اجتماعی او؛ یعنی نهادهای كارگری و نهادهای كارفرمایی به مشكل برخورد كرده است؟

حق نشر عکس a
Image caption کارتون خانه تکانی- سعید صادقی، روزنامه جام جم

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده فعالان اقتصادی ایران به دلایل گوناگون برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود چشم به منابع بانكی دارند و می‌خواهند تا جایی كه ممكن است نقدینگی خود را از سپرده‌های شهروندان تامین كنند. و خلاصه این که چرخ روزگار از رفتن باز نمی‌ماند و زمان را نمی‌توان متوقف كرد. این سپری شدن زمان به همه فرصت می‌دهد كارهای انجام نشده را نیز به فرجام برسانند.

و سرانجام این که: برای شهروندان و نهاد دولت نباید چنین باشد كه تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم به دقیقه 90 موكول شود. وقتی كار به دقیقه 90 می‌رسد؛ یعنی اینكه شاید برنامه‌ریزی از پیش‌اندیشیده كنار گذاشته شده و به شتابزدگی و هیجان تبدیل شود.

خاطره وطن‌خواه‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته یکی از آفت‌های بودجه‌نویسی در دولت‌هایی که بودجه سالانه آنها وابسته به نفت است، عدم تحقق درآمدها و محقق نشدن بودجه پروژه‌های عمرانی است. اتفاقی که در کشور ما به کرات رخ می‌دهد بدون آنکه برنامه‌ریزان ترتیبی اتخاذ کنند که سال آینده این اتفاق تکرار نشود. آفت دیگر بودجه‌های سنواتی اضافه کردن بار مالی در قالب طرح‌های جدید است.

به نوشته این مقاله بیش از 9 هزار طرح نیمه‌تمام ملی و استانی در کشور وجود دارد که سال به سال هزینه تکمیل آنها افزایش می‌یابد. با این حال نه‌تنها بار مالی این تاخیرها از کیسه بودجه کشور پرداخت می‌شود بلکه هر سال فهرست تازه‌ای تحت عنوان طرح جدید به ردیف‌های بودجه عمرانی اضافه می‌شود، این ردیف‌های تازه با وجودی که اعتبار دریافت می‌کنند اما به دلیل بوروکراسی در مسیر اجرای پروژه‌های عمرانی با تاخیر در اجرا مواجه می‌شوند و در بودجه‌های بعدی در زیرگروه طرح‌های نیمه‌تمام قرار می‌گیرند.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده نتیجه این آفت‌های بودجه جز تورم و گم شدن منابع در مصارف هزینه‌ای کشور نیست. در شرایطی که مشکل بزرگ طرح‌های عمرانی کمبود منابع مالی عنوان می‌شود و کارشناسان از رکود در بخش تولید و ساخت‌وساز خبر می‌دهند، تکلیف رشد 50 درصدی بودجه عمرانی سال 90 از هم‌اکنون روشن است.

دیکتاتورها شانسی ندارند

"وضعیت قرمز در عربستان و بحرین" تیتر اصلی کیهان است که خبر داده گیتس در منامه و کلینتون در راه ریاض اند و سیاست روز از "سكوت تلخ سازمان كنفرانس اسلامی" نوشته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته در كشورهای عربی و شمال آفریقا از لیبی گرفته تا یمن، مصر، مراكش، تونس، اردن، عربستان، عمان، بحرین، قطر، الجزایر و كویت، شرایط بگونه‌ای به پیش می‌رود كه قطعاً دیگر برای دیكتاتورها در این منطقه جائی وجود نخواهد داشت و مردم به زودی سرنوشت خود را دردست خواهند گرفت. سیاست‌های دوگانه آمریكا و سایر قدرت‌های غربی در برابر این رویدادها نیز جواب نخواهد داد و آنها دیگر هیچ قدرت و امكانی برای باقی نگهداشتن دیكتاتورها در مسندهای حكومتی نخواهند داشت.

این روزنامه تاکید کرده اكنون زمان پاسخ دادن به این سؤال است كه قدرت‌های غربی از میان انقلاب و دیكتاتوری كدامیك را انتخاب خواهند كرد؟

روزنامه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته واقعیت‌ها نشان می‌دهند دیكتاتورها شانسی برای ماندن ندارند. از طرف دیگر، قدرت‌های غربی به آنها اجازه نمی‌دهد با مردم همراهی كنند. بنابر این، آنها چاره‌ای جز این ندارند كه فرصت طلبی و موج سواری كنند و خود را همراه قیام‌های مردمی نشان دهند تا بتوانند مهره‌های مورد نظر خود را جایگزین دیكتاتورها نمایند و آینده را نیز در اختیار بگیرند. در چنین شرایطی فقط هوشیاری مردم است كه آنها را نجات خواهد داد. پیش‌بینی مقرون به واقعیت‌ها اینست كه ملت‌ها با استفاده از بیداری خود و بحران شدیدی كه در سطح رهبران جهان وجود دارد، سرنوشت خود را دردست بگیرند و به دوران طولانی اختناق و دیكتاتوری و محرومیت مردم از تعیین سرنوشت خود خاتمه دهند.

انتخاب ستاره دخت

روزنامه های مختلف امروز از انتخاب "ستاره دخت ایران اسلامی" توسط وزارت آموزش و پرورش نوشته اند و فریده ماشینی در سرمقاله روزگار نوشته نكته مبهمی كه در این انتخاب وجود دارد این است كه ارائه دهندگان طرح به دنبال چه اهدافی هستند و اینكه آیا چنین معیارهایی اصولا با واقعیت های حاكم بر جامعه ما سازگاری دارد یا نه. به گمانم ما در تدوین چنین طرحهایی اغلب به امر انتزاع بیش از امر واقع میپردازیم و متاسفانه زمان و بودجه فراوانی نیز در اجرای چنین طرحهایی به هدر میرود كه رهاوردی نیز برای نسل نوجوان دختران ما ندارد.

نویسنده با تاکید بر این تاكید مداوم مسولان بر امر خانه داری است و کمتر به پرورش و توسعه اعتماد به نفس و توانمندسازی در حوزه های اجتماعی و سیاسی می پردازند نوشته مهارتهای خانه داری امر قبیحی نیست اما باید دید ما برای كدام گروه سنی برنامه ریزی میكنیم. از سوی دیگر باید دید تا چه میزان به معیارهای انسانی در تدوین این دستورالعمل توجه شده است.

مقاله روزگار پرسیده آیا اگر بخواهیم پسر نمونه سال را هم انتخاب كنیم آیا در این مورد هم بر مهارت خانه داری تاكید میكنیم؟ قطعاً اینطور نیست، چرا كه در پس به كار بردن چنین واژه هایی نوعی نگاه تبعیض آمیز جنسیتی به چشم میخورد كه مدام وظایف و مسوولیتهای ذاتی و نه اكتسابی را برای زن ایرانی متصور است نكته دیگر اینكه تا چه میزان معیار انتخاب دختر شایسته بر ویژگی های اكتسابی تاكید دارد نه انتصاباتی كه به مقوله خانواده و نظایر این بازمیگردد.

احساس نزدیکی با احمدی نژاد

حق نشر عکس a
Image caption پرویش سطوتی همسر دکتر حسین فاطمی، وزیر خارجه دولت مصدق است

ابتکار در گزارشی از قول همسر دکتر حسین فاطمی احمدی نژاد نوشته من احساس نزدیکی بیشتری با آقای احمدی نژاد می کنم.

در این گزارش با اشاره به دیدارهای خانم پریوش سطوتی از ایران و مقامات دولتی نوشته یادآوری نام و خاطره دکترحسین فاطمی، وزیرخارجه دکترمصدق در سال‌های قبل از کودتای 28مرداد1332 از سوی احمدی‌نژاد، اکنون به موضوعی عادی بدل شده است. عجیب‌بودن این موضوع هم به این دلیل است که به جز چند سال اول انقلاب که نام مردانی چون مصدق و دکترفاطمی در تجمعات سرداده می‌شد و نام دکترفاطمی بر یک خیابان و میدان تهران گذاشته شد، در بقیه سال‌ها چندان خبری از این قبیل اتفاقات نبود و حتی نام دکترفاطمی بر میدانی به همین نام با عنوان «میدان جهادسازندگی» پوشانده شد.

بنا به گزارش ابتکار همسر دکترفاطمی، احمدی‌نژاد را رئیس‌جمهور مورد علاقه خود می‌داند و بعد از 38سال زندگی در انگلیس بیش از هفت ماه است كه به ایران بازگشته و گفته «به خاطر خاطرات تلخی که از آن دوران داشتم، هیچ‌وقت حاضر نبودم به ایران بیایم.»

خانم سطوتی به نوشته این گزارش به ارتباط خود با احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی اشاره كرد و گفت: «من تا آنجایی‌كه از این دو نفر شناخت دارم، آن‌ها تمام وقت خود را جهت خدمت به مردم قرار داده‌اند و من تا حالا رئیس‌جمهوری به مانند دكتر احمدی‌نژاد و رئیس دفتری به مانند آقای مشایی و اعضای هیئت دولتی به مانند آن‌ها ندیده‌ام كه به تمام استان‌ها چندین بار سفر كنند و با مردم دیدار و در جهت حل مشكلات مردم تلاش و مشكلات را حل كنند و درواقع این یكی از كارهای آن‌هاست. البته من تأكید دارم كه باید همیشه حقیقت گفته شود؛ گرچه حقیقت تلخ است؛ ولی دروغ نباید گفته شود.

تخریب در هفته منابع طبیعی

حق نشر عکس a
Image caption جام جم: تخریب کنندگان محیط زیست در جنگل های گلستان جولان می دهند

جام جم در گزارشی نوشته همزمان با هفته منابع طبیعی و به رغم اقدامات حفاظتی صورت گرفته، اره موتوری‌ها و متخلفان منابع ملی همچنان در جنگلهای گلستان جولان تاخت و تاز می كنند.تجهیز متخلفان به ابزارهای پیشرفته تخلف و سنتی بودن شیوه های مقابله با این تخلفات، روند تجاوز و تخریب عرصه های ملی را وارد فاز جدیدی کرده است.

به گزارش این روزنامه تخریب و قطع شماری از درختان جنگل تنگه شهرستان مینودشت، در هفته منابع طبیعی، لزوم تجهیز و تامین امکانات مورد نیاز برای پیشگیری از تجاور به عرصه های ملی را در استان گلستان گوشزد می کند. متخلفان اینبار با استفاده از اره موتوریهایی مجهز به صدا خفه کن، نسبت به تخریب سطحی از درختان جنگلی منطقه اقدام کرده اند.

جام جم اضافه کرده درحالیکه حدود 20 روز قبل از هفته منابع طبیعی، پرونده تخریب عرصه های ملی گلستان با قطع درختان جنگل مصنوعی 35 هکتاری آق قلا گشوده شده بود، این بار با قطع درختان جنگل مینودشت، کامل شد. صدای اره موتوری در بسیاری از اراضی جنگلی و غیرجنگلی گلستان همچنان طنین انداز است و اره هایی که به جان درختان بیگناه افتاده است و شیره حیات درختان بیگناه و ارزشمند را جاری و صدای ضجه آنها، حمایت طبیعت دوستان را طلب می کند.

این گزارش با تاکید بر این که هر ساله حوادث ناگواری مانند سیل، جان و مال اهالی استان گلستان را به خطر می اندازد نوشته عرصه های جنگلی گلستان به عنوان کهن ترین جنگل های شمال کشور به جنگلهای رویشی و هیرکانی شهرت دارند و به برکت رطوبت ناشی از دریای خزر، تکمیل یافته اند و متعلق به اواخر دوره سوم زمین شناسی است.

چهارجوابی

سیاست روز در ستون طنز خود به نقل از روزنامه ها نوشته "آیین سنتی گل مالی ثبت معنوی شد" و افزوده:

به نظر شما پس از «گل مالی» كدام آیین ثبت معنوی خواهد شد؟

الف- گوش‌مالی

ب- ماست مالی

ج- دستمالی

د- هیچكدام

رویانیان: «تمام مشكلات مترو حل شد

با توجه به این نكته كدام یك از گزینه‌های زیر مشكلات مترو محسوب می‌شد؟

الف- محسن هاشمی

ب- لحاف ملانصرالدین

ج- ننجون ما

د- ننجون دیگران

با توجه به سخنان مدیركل اجرایی سازمان حمل و نقل ترافیك كه گفته‌اند «خبرنگارانی كه خبرنگار بودنشان احراز شود، مجوز طرح ترافیك دریافت می‌كنند

كدام یك از گزینه‌های زیر باعث احراز هویت می‌شود؟

الف- خبرنگارانی كه روی دست شان راه بروند.

ب- خبرنگارانی كه هفت پشتك پشت سر هم بزنند.

ج- خبرنگارانی كه 12 ساعت مداوم پلك نزنند.

د- خبرنگارانی كه در نشست‌های خبری حرف اضافه نزنند.