عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار ایرانی، به شش سال زندان محکوم شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالرضا تاجیک بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته سه بار بازداشت شد

عبدالرضا تاجیک، از روزنامه نگاران بازداشت شده بعد از انتخابات سال گذشته ایران، در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

محمد شریف، وکیل آقای تاجیک، به بی بی سی فارسی گفت قاضی پیرعباسی، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انفلاب تهران، عبدالرضا تاجیک را به اتهام عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران را شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، محمد سیف‌ زاده، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی و محمد شریف در سال ۱۳۸۱ تأسیس کرده اند که همه از وکلای دادگستری هستند و طی سال های اخیر دفاع از متهمان پرونده های سیاسی را به عهده داشته اند.

محمد شریف می گوید عبدالرضا تاجیک عضو کانون مدافعان حقوق بشر نبوده و صرفا در تهیه گزارش های این کانون با آنها همکاری می کرده است.

آقای شریف تاکید می کند حتی اگر آقای تاجیک عضو کانون مدافعان حقوق بشر هم باشد، این عضویت جرم نیست چون کانون مدافعان حقوق بشر تا به حال در هیچ مرجع قانونی، محکوم نشده و غیرقانونی اعلام نشده است.

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و جمعیت ها در ایران که نهادی وابسته به وزارت کشور است، در سال ۱۳۸۵ کانون مدافعان حقوق بشر را غیرقانونی اعلام کرد، اما به گفته آقای شریف این کمیسیون مرجع صاحب صلاحیت برای غیرقانونی اعلام کردن یک تشکل نیست.

سه بار بازداشت بعد از انتخابات

عبدالرضا تاجیک بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال گذشته سه بار بازداشت شده است. او ابتدا در نخستین روزهای پس از انتخابات بازداشت شد و ۴۶ روز در زندان بود.

آقای تاجیک مجددا در موج بازداشت های بعد از وقایع عاشورای سال ۸۸ بازداشت شد و ۶۰ روز دیگر را در زندان گذراند.

او روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ و در سالگرد انتخابات مناقشه برانگیز سال ۸۸، برای سومین بار بازداشت شد و تا اول دی ماه در زندان بود و با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

پروین تاجیک، خواهر عبدالرضا تاجیک، نیز در آذر ماه به اتهام " اقدام تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی" از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به یک سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

ظاهرا علت محکومیت خانم تاجیک مصاحبه با رسانه ها درباره وضعیت برادرش در زندان بوده است.

مطالب مرتبط