واکنش مقامات ایران به درخواست اعتراض در شب چهارشنبه سوری

Image caption علیرضا آوایی رییس دادگستری تهران به معترضین دولت ایران هشدار داده است تا از فرصت چهارشنبه سوری برای ادامه اعتراضات به بازداشت رهبران معترضین استفاده نکنند

مقامات دولت ایران نسبت به بروز اعتراضات خیابانی در شب چهارشنبه سوری ابراز نگرانی کرده و به مخالفین هشدار داده اند.

رئیس کل دادگستری تهران به معترضین به دولت ایران هشدار داده است که در شب چهارشنبه سوری با آن ها " برخورد " خواهد شد. همزمان معاون استاندار قم پیشنهاد کرده است تا با نگه داشتن دانش آموزان در کلاس درس اجازه حضور در خیابان از دانش آموزان گرفته شود.

سخنان مقامات ایران واکنشی به در خواست رهبران معترضان است که خواستار ادامه اعتراض به بازداشت رهبران معترضین در چند سه شنبه آخر سال و از جمله شب چهارشنبه سوری شده بودند.

علیرضا آوایی رییس کل دادگستری تهران در روز یکشنبه 22 اسفند 1389 به خبرنگاران گفته است " دشمنان قصد دارند تا از احساسات جوانانی که اصلا انگیزه ضد انقلابی ندارند سوء استفاده کند و از بین آن ها وارد شود."

در روزهای گذشته معترضین ایرانی با انتشار ویدیوهایی در فیس بوک خواهان ادامه اعتراض به ادامه بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران جنبش سبز ، در شب چهارشنبه سوری شده اند.

پیش از این شورای هماهنگی راه سبز امید در پی انتشار اخباری مبنی بر بازداشت خانگی و ایجاد محدودیت برای آقایان موسوی و کروبی توسط دولت ایران ، خواستار برپایی تجمعات اعتراضی در سه روز سه شنبه آخر سال شده بود.

شورای هماهنگی راه سبز امید تشکلی است که از زمان ایجاد محدودیت برای رهبران معترضین در ایران به عنوان سخنگوی جنبش سبز در خارج از ایران اعلام موجودیت کرده است.

آقای آوایی گفته است " پلیس و دستگاه قضایی با متخلفان شب چهارشنبه سوری برخورد خواهند کرد."

آقای آوایی همچنین گفته است " اگر ضد انقلاب میان جوانان وارد شود تشخیص و تفکیک آن ها مشکل خواهد بود."

به گفته آقای آوایی قضات برای برخورد با آنچه "متخلفان" چهارشنبه سوری نامیده، دارای اختیارات ویژه هستند.

برخورد "ویژه" عنوانی است که از سوی مقامات قوه قضایی در مورد اختیار اعزام فوری دستگیر شدگان به بازداشتگاه به کار برده می شود.

نگه داشتن دانش آموزان در کلاس درس

در همین حال ، احمد حاجی زاده معاون استانداری قم به اعضای شورای آموزش و پرورش قم گفته است "پيشنهاد ما اين است كه اتفاقا كلاس های متعددی برای دانش آموزان گذاشته شود تا آنها ديگر توانايی حضور در خيابان ها را نداشته باشند نه اينكه آنها را به طور كامل و يا زودتر از وقت معمول تعطيل كنيم."

همچنین آقای حاجی زاده گفته" نگرانی ما از چهارشنبه آخر سال فارغ از مسايل سياسی، اين است كه جوانان احساساتی شده و اقدام به كارهای خطرناكی كنند كه برای خود خانواده و ديگران مشكل آفرين شود."

آقای حاجی زاده گفته است که" فتنه گران فرصت کمترین اقدامی نخواهند یافت".

فتنه گران نامی است که از سوی مقامات ایران بر معترضین پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال 1388 نهاده شده است.

مطالب مرتبط