رییس سازمان انرژی اتمی ایران: "ازمنابع انسانی آسیب دیده ایم"

حق نشر عکس Mashregh
Image caption رییس سازمان انرژی اتمی ایران نیروی انسانی را عامل بروز خرابکاری در فعالیت برنامه های اتمی ایران دانسته است

فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که این سازمان در سال های اخیر از "ناحیه مدیریت و منابع انسانی " آسیب دیده است.

رییس سازمان انرژی اتمی در ارزیابی آنچه " خرابکاری های انجام شده " در این سازمان نامیده به انگیزه هایی اشاره کرده است که باعث " انحراف نیروی انسانی " شده است.

آقای عباسی" نارضایتی سیاسی" را یکی از عوامل بروز انحراف در نیروی انسانی دانسته است. این اولین بار است که مقامات سازمان انرژی اتمی از سهم کارکنان و همکاران این سازمان در ایجاد خرابکاری در برنامه اتمی ایران خبر می دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است: " هرجايی كه آسيب فنی وجود داشت، در واقع منشأ آن وجود آسيب در منابع انسانی بوده است."

پیش از این و در چند سال گذشته وزارت اطلاعات ایران در چند مورد از دستگیری کسانی به اتهام جاسوسی در برنامه اتمی ایران خبر داده بود.

آقای عباسی که در نشست دومین جشنواره پایداری ملی و پدافند غیر عامل سخنرانی می کرد گفت که "دشمن با انجام تبلیغات در باره ویروس استاکس نت تلاش کرد تاسیسات ما را آسیب پذیر نشان دهد."

آقای عباسی گفته است که "انگيزه‌های ارتقای علمی، مادی، نارضايتی از اوضاع سياسی، شغلی و اقتصادی" عواملی هستند که سبب انحراف افراد می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفته است "دشمن" همچنین سعی می کند "با جلب افراد تاسیسات ما را آسیب پذیرکند."

جلب افراد

اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی ایران که حدود یک ماه پیش به این مقام منصوب شده، در حالی ابراز می شود که در ماه های گذشته اخباری مبنی بر رخ دادن خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران منتشر شده است.

مقام های ایران پیش تر تایید کرده بودند استاکس نت در تاسیسات اتمی مشکلاتی ایجاد کرده اما همواره تاکید داشته اند که خطر این خرابکاری ها برطرف شده است.

هفته گذشته، غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفته بود که طی چهار پنج ماه گذشته با هماهنگی وزارت اطلاعات و مخابرات، دوره های آموزشی متعددی برای مقابله با ویروس استاکس نت برگزار شده است..

آقای جلالی در آن زمان گفت: "این ویروس صنعت کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است و قابلیت برنامه ریزی نرم افزارها و فرایندهای صنعتی، آن هم خارج از اراده ما را دارد و این ممکن است عوارض صنعتی زیادی را ایجاد کند و البته تاکنون توانسته ایم در بخش های عمده ای آن را کنترل و خنثی کنیم."

در ژانویه گذشته نماینده روسیه در ناتو خواستار بررسی حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران شد و هشدار داد استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

پس از آن یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت حملات کامپیوتری می تواند به مراکز اتمی صدمه بزند اما ایران و روسیه "توجه کافی" برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی نشان داده اند."

رسانه های خبری طی چند ماه گذشته گزارش کرده اند که استاکس نت مشترکا توسط دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل ساخته شده و هدف از آن آلوده کردن سیستم کامپیوتری تاسیسات اتمی ایران و تعویق روند غنی سازی اورانیوم در ایران بوده است.

مقام های آمریکایی یا اسرائیلی تاکنون این خبر را تایید و یا تکذیب نکرده اند.

مطالب مرتبط