'جلسه بعدی محاکمه دو آمریکایی ماه آینده برگزار می شود'

شین باوئر، جاش فتال و سارا شورد حق نشر عکس AP
Image caption شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد در ژوئیه سال 2009 بازداشت شدند

دادگستری تهران اعلام کرده است که جلسه دوم محاکمه سه آمریکایی که به جاسوسی متهم شده اند ماه آینده برگزار خواهد شد.

علیرضا آوائی رئیس دادگستری تهران به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: "جلسه بعدی دادگاه سه آمریکایی متهم به جاسوسی 21 اردیبهشت ماه سال 90 در دادگاه عمومی و انقلاب تهران برگزار می شود."

او با اشاره به اینکه ابوالقاسم صلواتی ریاست دادگاه را به عهده خواهد داشت گفت که این جلسه احتمالا غیرعلنی خواهد بود. قاضی صلواتی در سال 1388 ریاست محاکمه های دسته جمعی مخالفان پس از انتخابات را به عهده داشت.

شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد تابستان سال 1388 به اتهام "ورود غیرقانونی" به خاک ایران در مرز این کشور و عراق دستگیر شدند. آنها بعدا به جاسوسی متهم شدند اما ایران سارا شورد را در سپتامبر 2010 (شهریور 89) به قید وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد کرد و او به آمریکا بازگشت.

جلسه اول محاکمه این سه نفر 17 بهمن ماه به طور غیرعلنی در شعبه 15 دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده بود.

به گزارش ایرنا دفاعیه سارا شورد که به ایران بازنگشته در آن جلسه به دادگاه ارائه شد. قوه قضائیه ایران هشدار داده است در صورت عدم بازگشت خانم شورد برای حضور در محاکمه، وثیقه پرداخت شده ضبط می شود.

خانواده های باوئر و فتال اظهار امیدواری کرده اند که محاکمه آنها به کشف حقیقت و برقراری "عدالت" منجر شود.

آنها پس از جلسه اول محاکمه از اینکه متهمان فرصت یافتند بر بی گناهی خود در دادگاه تاکید کنند ابراز خرسندی کردند و گفتند امیدوارند که پرونده به زودی بسته شود.

هر سه متهم در دادگاه بر بی گناهی خود تاکید کرده اند.

مسعود شفیعی وکیل این سه نفر پس از محاکمه اول گفته بود که به تصمیم قاضی، حداقل یک جلسه دیگر در دادگاه انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

دسترسی آقای شفیعی به موکلانش در این پرونده همواره محدود بوده است.

این سه آمریکایی در ژوئیه 2009 در حالی که در شمال شرقی عراق در ناحیه کردستان آن کشور به "کوهپیمایی" رفته بودند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد پس از آزادی گفت که اگر آنها از مرز رد شده باشند سهوی بوده است زیرا خط مرزی با هیچ نشانی مشخص نشده بود.

مطالب مرتبط