مشاور موسوی: سایت کلمه در اختیار معتمدان است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وب سایت کلمه بازتاب دهنده اخبار و دیدگاه های رسمی میرحسین موسوی است

در حالی که طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر انتشار اخبار و نامه جعلی در سایت کلمه که وب سایت رسمی میرحسین موسوی از سران مخالف دولت ایران است، وجود داشته، مشاور ارشد آقای موسوی می گوید این سایت تحت کنترل افراد مورد اعتماد آقای موسوی است و تغییری در کنترل آن به وقوع نپیوسته است.

اردشیر امیرارجمند به بی بی سی گفت که وب سایت کلمه همچنان مرجع اصلی و معتبر اطلاع رسانی درباره میرحسین موسوی است.

طی روز های اخیر، نحوه اطلاع رسانی سایت کلمه درباره وضعیت آقای موسوی و همسرش تردیدهایی را درباره صحت خبرهای این وب سایت در محافل خبری ایجاد کرده بود.

برخی از سایت های خبری طی روزهای گذشته احتمال انتشار مطالب جعلی دراین سایت را مطرح کرده بود و در مواردی بعضی از شبکه های اجتماعی حتی از احتمال تسلط نیروهای امنیتی بر مطالب این سایت سخن گفته بودند اما مشاور ارشد آقای موسوی، در گفت و گو با بی بی سی فارسی این شایعات و احتمالات را تکذیب کرده است.

منشا تردید درباره سایت کلمه چه بود؟

سایت کلمه شامگاه روز دوشنبه 9 اسفند (برابر با 28 فوریه) خبر داده بود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی، همراه همسران خود زهرا رهنورد و فاطمه کروبی دستگیر و به زندان حشمتیه تهران منتقل شده اند.

اما این وب سایت یک هفته پس از انتشار این موضوع، با اصلاح خبر قبلی خود، اعلام کرد که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در زندان حشمتیه نیستند بلکه در "حصر خانگی" به سر می برند.

سایت کلمه، به دلیل اینکه پیش از این اعلام کرده بود آقای موسوی و همسرش در زندان حشمتیه به سر می برند، از مخاطبانش عذرخواهی کرده بود.

یک هفته پس از این تکذیب و تصحیح خبر، فرزندان زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، با انتشار نامه ای در این سایت اعلام کردند که روز سه شنبه ۱۷ اسفند، بعد از ۲۲ روز بی خبری، در خانه ای در خیابان پاستور تهران نزدیک محل سکونت آقای موسوی و خانم رهنورد، با پدر و مادرشان دیدار کردند.

درحالی که سایت کلمه از حصر خانگی آقای موسوی و همسرش خبر می داد و پیش از آن هم فرزندان این دو از بی خبری مطلق درباره پدر و مادرشان خبر داده بودند، تردیدها درباره صحت اخبار سایت کلمه بیش از پیش تقویت شد.

اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد آقای موسوی در جریان یک نشست عمومی در لندن گفت که پس از قطع ارتباطات آقای موسوی و کروبی و ایجاد جو سنگین امنیتی در تهران، اطلاع رسانی و تایید اخبار مربوط به رهبران مخالفان دولت ایران با مشکل رو به رو شده است.

او گفت که ماموران امنیتی از فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، خواسته بودند که خبر دیدار با والدین شان که روز سه شنبه 17 اسفند صورت گرفته بود، منتشر نشود.

به گفته آقای امیر ارجمند خبری که سایت کلمه روز 17 اسفند درباره وضعیت میرحسین موسوی و همسرش اعلام کرد و طی آن با تصحیح خبر هفته گذشته اش از "بازداشت خانگی" این دو خبر می داد، حاصل دیدار فرزندان آقای موسوی و خانم رهنورد بوده که تا آن زمان تصمیم به انتشار خبر این دیدار نداشته اند.

آقای امیرارجمند به بی بی سی فارسی گفت با توجه به مشکلاتی امنیتی در تایید اخبار مربوط به آقای موسوی، احتمال خطا در هر حال وجود دارد و سایت کلمه با تصحیح خبر خود در صدد حفظ اعتبار و نشان دادن صداقت خبری خود بوده است.

Image caption مشاور ارشد آقای موسوی می گوید کلمه تلاش کرده علیرغم جو سنگین امنیتی تازه ترین اطلاعات را در اختیار افکار عمومی قرار دهد

مشاور موسوی: وظیفه اخلاقی تصحیح خبر بود

به گفته آقای امیرارجمند، سایت کلمه با اطلاع یافتن از وضعیت آقای موسوی و همسرش که خارج از زندان حشمتیه بودند، وظیفه اخلاقی خود می دیده که این خبر را به اطلاع افکار عمومی برساند.

مشاور آقای موسوی می گوید هرچند فشار زیادی از سوی نهادهای امنیتی روی فرزندان آقای موسوی بر عدم انتشار دیدار آنها با والدین شان قرار داشته، اما سرانجام تصمیم گرفتند جزئیاتی از این ملاقات را به اطلاع افکار عمومی برسانند. وی می گوید ملاقات صورت گرفته وضعیتی غیرمعمول داشته و ماموران امنیتی در طول این دیدار حضور داشتند.

وی احتمال می دهد که ماموران امنیتی تصمیم به فیلم برداری از آنها راداشتند تا بتوانند با نشان دادن تصاویر خانواده آقای موسوی درکنار یکدیگر، موضوع بازداشت آنها را در داخل کشور و مجامع جهانی تکذیب کنند.

مشاور ارشد آقای موسوی می گوید سایت کلمه تلاش کرده تا علیرغم جو سنگین امنیتی و بی خبری از وضعیت آقای موسوی و همسرش، تازه ترین اطلاعات را بطور دقیق در اختیار افکار عمومی قرار دهد.

وب سایت کلمه و روزنامه "کلمه سبز" چندی پیش از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری ایران در خرداد سال 1388، توسط آقای موسوی منتشر شد.

روزنامه کلمه سبز چند ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات و اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد توقیف و سردبیر و چند نفر از روزنامه نگاران و نویسندگان آن بازداشت شدند اما وب سایت کلمه تاکنون به کار خود ادامه داده است.

آقای موسوی چند بار پیش از بازداشت اعلام کرده بود که خبرهای مربوط به او و دیدگاه ها و مواضع اش صرفا در سایت کلمه منتشر می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست