اعتراض به مخالفت با مرخصی نوروزی زندانیان سیاسی در ایران

عمادالدین باقی
Image caption آقای باقی طی سالهای گذشته بارها به خاطر فعالیت های حقوق بشری و روزنامه نگاری خود بازداشت و در مجموع حدود چهار سال حبس را تحمل کرده بود

در حالی که تنها چند روز به آغاز سال نو خورشیدی باقی مانده است، خانواده های زندانیان سیاسی ایران می گویند که با درخواست اعطای مرخصی نوروزی بستگان زندانی آنها "مخالفت" شده است.

فاطمه کمالی احمدسرائی، همسر عمادالدین باقی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، امروز سه شنبه (۲۴ اسفند - ۱۵ مارس) در مصاحبه با وبسایت جرس از "دخالت های غیرقانونی و شخصی" در مخالفت با درخواست مرخصی همسرش خبر داد و گفت: "برخی نهادها و مقامات قضایی با درخواست های قانونی به صورت قطره چکانی برخورد می کنند و حقوق زندانی را به مثابه یک امتیاز به او اعطا می کند."

خانم کمالی احمدسرائی همچنین از مشخص نبودن مرجع پاسخگویی و رسیدگی به حقوق زندانیان سیاسی انتقاد کرد و در ارتباط با طرح شکایت قانونی در مورد "اعمال سلیقه شخصی" در مخالفت با مرخصی آقای باقی، گفت: "از چه کسی به چه کسی شکایت کنیم؟ قانون اساسی دستگاه قضایی را برای رسیدگی به تظلمات مشخص کرده است، اما ما بر اساس تجربه دریافته ایم که این حق برای ما نادیده گرفته می شود و برای رسیدگی به دادخواهی‌مان هیچ امیدی نداریم."

عمادالدین باقی که خود موسس انجمن دفاع از حقوق زندانیان است در جریان اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ بازداشت و در دادگاه به هفت سال زندان و پنج سال محرومیت از حقوق مدنی، رسانه ای و سیاسی محکوم شده است.

شش سال از محکومیت آقای باقی بر اساس حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت کشور از طریق انجام مصاحبه با آیت الله منتظری و پخش آن از تلویزیون بی بی سی فارسی" تعیین شده است.

آقای باقی طی سالهای گذشته بارها به خاطر فعالیت های حقوق بشری و روزنامه نگاری خود بازداشت و در مجموع حدود چهار سال حبس را تحمل کرده بود.

مخالفت با مرخصی بهاره هدایت و مهدیه گلرو

در همین حال، سایت کلمه، پایگاه خبری نزدیک به مخالفان دولت امروز، امروز (سه شنبه) از مخالفت دادستان تهران با مرخصی بهاره هدایت و مهدیه گلرو، از فعالان دانشجویی زندانی در ایران خبر داده است.

به گزارش کلمه، خانم ها هدایت و گلرو که بیش از یکسال از زندانی شدن آنها می گذرد، تاکنون به مرخصی نیامده اند.

حق نشر عکس no credit
Image caption بهاره هدایت و مهدیه گلرو در مجموع به تحمل نزدیک به ده سال زندان محکوم هستند

بهاره هدایت و مهدیه گلرو به تحمل چند سال زندان محکوم شده اند.

این دو نفر در آذرماه گذشته در اعتراض به ممنوع الملاقات شدن، دست به اعتصاب غذا زده بودند.

درخواست خانواده شهدا برای مرخصی نوروزی به زندانیان سیاسی

فاطمه امیرانی، همسر حمید باکری و ژیلا بدیهیان، همسر محمد ابراهیم همت، از فرماندهان کشته شده در جنگ ایران و عراق، در نامه ای کوتاه به دادستان عمومی و انقلاب تهران، خواستار موافقت با اعطای مرخصی نوروزی به زندانیان سیاسی شدند.

خانم ها امیرانی و بدیهیان در این نامه نوشته اند: "در شرایطی که مجرمین خطرناک و سابقه دار و قاچاقچیان مواد مخدر ـکه سلامت جامعه و جوانان این مرز و بوم را به خطر می اندازند ـ از مرخصی نوروزی برای دیدار با خانواده هایشان بهره مند می شوند، شایسته نیست که زندانیان سیاسی که بعضی از آنها از رزمندگان دفاع مقدس و جانبازان جنگ تحمیلی بوده اند از این حق مسلم یک زندانی محروم باشند."

همسران این دو فرمانده سرشناس جنگ عراق و ایران خطاب به دادستان انقلاب نوشته اند که به اتفاق "جمعی از خانواده شهدا" حاضرند که ضمانت زندانیان سیاسی را برای ایام مرخصی نوروزی برعهده بگیرند.

'زندانیان جرایم عمومی به مرخصی می روند'

حق نشر عکس FARS
Image caption عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

همزمان با اعتراض ها به مخالفت با درخواست مرخصی نوروزی زندانیان سیاسی، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز (سه شنبه 24 اسفند) در نشستی خبری گفت که زندانیان غیر سیاسی می توانند از مرخصی استفاده کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای جعفری دولت آبادی در ارتباط با اعطای مرخصی به زندانیان حوادث انتخاباتی سال ۸۸ گفت: "زندانیانی که در مسیر اصلاح گام برداشته اند، می توان در حد چارچوب های آیین نامه، به آنان کمک کرد."

دادستان تهران در ارتباط با جزئیات آنچه "گام برداشتن در مسیر اصلاح" خواند توضیح نداد اما افزود: "مرخصی زندانیان امنیتی باید با هدفمندی انجام شود و اگر احساس کنیم که در قالب و چارچوب این الگو است و این افراد برای اصلاح خود اقداماتی انجام داده اند، برای مرخصی آنان اقدام می کنیم."

با وجود گذشت بیش از بیست ماه از آغاز اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات مناقشه برانگیز خرداد ۸۸، هنوز تعداد زیادی از چهره های سیاسی اصلاح طلب، فعالان دانشجویی و حقوق بشری و شهروندان شرکت کننده در تجمع های خیابانی برای تحمل محکومیت های خود در زندان به سر می برند.

مطالب مرتبط