گزارش های ضد و نقیض از آب گرفتگی تخت جمشید

تخت جمشید حق نشر عکس roozegardaily.com
Image caption عکسی که روزنامه روزگار از آب گرفتگی تخت جمشید منتشر کرده است (عکس از علیرضا صادقی)

در حالی که گزارش ها و تصاویر مختلفی از آب گرفتگی تخت جمشید در برخی از روزنامه ها و سایت های ایرانی منتشر شده است، یک مقام آگاه به بی بی سی فارسی گفت که "آب گرفتگی در این سایت تاریخی هر سال در فصل بارندگی روی می دهد".

به گفته این مقام آگاه "در بخش خزانه تخت جمشید هر سال در فصل بارندگی آب گرفتگی ایجاد می شود که معمولا با استفاده از پمپ آب، تخلیه می شود. عکس ها و گزارش های منتشر شده، در زمان آب گرفتگی تهیه شده است".

یکی از کارشناسان سازمان یونسکو نیز در پاسخ به سئوال بی بی سی فارسی در خصوص دریافت گزارشی از آب گرفتگی تخت جمشید گفت "تاکنون دولت ایران درخواستی مبنی بر بررسی این موضوع مطرح نکرده است. براساس کنوانسیون یونسکو، این سازمان تنها در حالی می تواند وارد عمل شود که مقامات دولتی درخواست رسمی ارائه دهند."

محمد مهدی جمالی، دادستان پاسارگاد، پیش تر آب گرفتگی تخت جمشید و فرسایش این بنا بر اثر آب گرفتگی را تکذیب کرده بود.

علیرضا صادقی، مدیر انجمن "دوست داران و حافظان خشت خام" به روزنامه "روزگار" گفته بود که "پایه ستون های تخت جمشید در دریاچه ای از آب قرار گرفته و روی کتیبه های تخت جمشید آب در حال حرکت است."

این انجمن در اساسنامه اش خود را نهادی برای صیانت از میراث فرهنگی، ملی، و صنایع دستی ایران و پیوند باورهای گذشته با مردم حال و آینده معرفی می کند.

به گزارش "پایگاه میراث جهانی تخت جمشید"، این بنا یکی از قدیمی ترین سیستم های فاضلاب را دارد که برخی از آب راه های آن همچنان کاربری خود را حفظ کرده اند. اما به دلیل مسدود شدن برخی از آب راه ها، تجمع آب در برخی موارد به حدی است که مانع تردد گردشگران می شود.

تخت جمشید یا پرسپولیس بر روی تپه ای بنا شده که کمی بیش از ۱۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد.

مجموعه تخت جمشید از بناها و فضاهای مختلفی مانند پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ صدستون، کاخ مرکزی، کاخ هدیش، کاخ تچر، خزانه، خیابان سپاهیان، دروازه ناتمام و کاخ ملکه تشکیل شده است.

طبق گفته ارنست هرتسفلد، باستان‌شناس و کاوشگر دهه ۳۰ میلادی در تخت جمشید: "چنان می‌نماید که تخت جمشید جایی بوده است که به علل تاریخی و علایقی ریشه دار، در زادگاه دودمان هخامنشی ساخته شده و نگهبانی گشته و تنها در مواقع برگزاری مراسم و تشریفاتی خاص از آن استفاده می شده است".