بالا گرفتن انتقاد ها در ایران از دعوت پادشاه اردن به جشن نوروز

ملک عبدلله دوم و رحیم مشایی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیدار اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد (سمت چپ) با ملک عبدالله دوم پادشاه اردن برای دعوت او به ایران

همزمان با بالا گرفتن انتقادها از دعوت ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن به ایران که با موجی از اعتراض های سیاسی در کشورش روبه رو است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید این دعوت ماه ها پیش از آغاز اعتراض ها در اردن صورت گرفته بود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از اینکه با دعوت پادشاه اردن به ایران "موجی علیه سیاست خارجی کشور" ایجادشده، انتقاد کرده است.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، چند ماه پیش از سوى محمود احمدى نژاد براى شرکت در جشن نوروز که قرار است در منطقه باستانى تخت جمشید در نزدیکى شیراز برگزار شود، به ایران دعوت شده است.

برخی از منابع خبری در ایران از جمله چند نماینده مجلس می گویند که پادشاه اردن برای سفر به ایران اعلام آمادگی کرده است.

مجلس ایران جدی ترین مخالف سفر پادشاه اردن

همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری جشن نوروز و قوت گرفتن احتمال سفر پادشاه اردن به ایران، نمایندگان مجلس این کشور، در یک اقدام کم سابقه، خواستار جلوگیری از انجام سفر شده اند.

نمایندگان در روز ۲۴ اسفند، در تذکری کتبی به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران خواستار لغو این دعوت شده اند.

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که این کمیسیون در انتظار "لغو رسمی" سفر پادشاه اردن به ایران است.

یک روز پیش از این احمد توکلى و علیرضا زاکانی از نمایندگان تهران و حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب در مجلس، از احتمال حضور پادشاه اردن در ایران انتقاد کرده بودند و انجام آن را خلاف تحولات منطقه" خوانده بودند.

اشاره این دو نماینده مجلس به بالا گرفتن اعتراض های منطقه ای از جمله اعتراض شهروندان اردنى به وضعیت سیاسى و اجتماعى کشورشان است که در پى تحولات در تونس و مصر به وقوع پیوسته است.

هزاران نفر از مخالفان دولت اردن اواخر ژانویه امسال (اواسط بهمن) علیه افزایش قیمت مواد غذایی و تورم، در پایتخت و شهرهای دیگر این کشور دست به تظاهرات زده بودند.

معترضان که گفته می شود تحت تاثیر وقایع تونس و مصر به خیابان ها آمده بودند، خواهان استعفای سمیر الرفاعی، نخست وزیر وقت اردن بودند. پادشاه اردن به این درخواست معترضان پاسخ مثبت داد و با تغییر نخست وزیر خواستار آغاز "اصلاحات واقعی" در کشورش شد.

گرچه این وقایع مربوط به بیش از یک ماه پیش است اما همزمان با نزدیک شدن زمان سفر احتمالی پادشاه اردن، مخالفان ایرانی انجام این سفر برای جلوگیری از آن به تکاپو افتاده اند.

ابهام در انجام دومین سفر ملک عبدالله دوم به تهران

در صورتی که ملک عبدالله دوم عازم ایران شود، این سفر دومین دیدار او به عنوان پادشاه اردن از ایران خواهد بود. در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و تنش زدایی از سیاست خارجی ایران با کشورهای عربی، ملک عبدلله دوم که تازه به سلطنت رسیده بود به دعوت رئیس جمهور وقت ایران از این کشور دیدار کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ملک عبدالله دوم در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به ایران سفر کرده بود

این دیدار روابط دو کشور را بهبود بخشید اما پس از آنکه ملک عبدالله نسبت به تشکیل "هلال شیعی" در منطقه و بهره برداری ایران از آن هشدار داد، روابط دو کشور دوباره رو به سردی گذاشت.

با این همه مقام های دولت محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر تلاش کرده اند تا روابط سرد دو کشور را بهبود بخشند. به نظر می رسد که دعوت از پادشاه اردن برای شرکت در جشن نوروز، یکی از مهمترین اقدامات دولت آقای احمدی نژاد بوده که اینک مخالفان جدی پیدا کرده است.

دعوت آقای احمدی نژاد از ملک عبدالله دوم برای سفر به ایران، حدود سه ماه پیش توسط اسفندیار رحیم مشایی در امان پایتخت اردن تسلیم پادشاه این کشور شده بود.

مطالب مرتبط