پرونده تخلف ۱۱ میلیارد دلاری وزارت نفت ایران در قوه قضائیه

مجلس ایران حق نشر عکس AP
Image caption نمایندگان مجلس با ۱۶۷ رای موافق و تنها ۲ رای مخالف، وزارت نفت را متخلف دانستند

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، از ارجاع پرونده تخلفات ۱۱ میلیارد دلاری وزارت نفت به قوه قضائیه برای رسیدگی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، امروز ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) مجلس ایران با ۱۶۷ رای موافق و تنها ۲ رای مخالف، موافقت خود را با گزارش کمیسیون انرژی در مورد واریز نشدن میلیارد‌ها دلار از درآمد حاصل از صادرات نفت به حساب ذخیره ارزی اعلام کردند.

بیش از یک ماه پیش، برخی نمایندگان از ارائه گزارش دیوان محاسبات، نهاد نظارتی قوه مقننه ایران، در مورد عملکرد دولت در بودجه سال جاری خبر دادند که حاکی از مجموعا ۲۱ میلیارد دلار تخلف از قانون بودجه سال ۱۳۸۹ بود.

کاهش تولید و صادرات نفت، کاهش سرمایه گذاری‌های ناشی از درآمد نفت، واریز نشدن مازاد درآمد نفت به حساب ذخیره ارزی و عدم پرداخت تسهیلات دو میلیارد دلاری متروی تهران، عمده‌ترین موارد تخلفی است که در گزارش دیوان محاسبات به دولت نسبت داده شده است.

به گزارش سایت خبرآنلاین، گزارش امروز کمیسیون انرژی مجلس، با استناد به گزارش دیوان محاسبات در مورد عملکرد بودجه ۱۳۸۹ در وظایف ۹ ماهه وزارت نفت تهیه شده است.

به نوشته این سایت، عمده این تخلفات به واریز نشدن درآمد حاصل از فروش نفت خام به حساب ذخیره ارزی و کاهش تولید نفت خام مربوط می‌شود که علاوه بر دیوان محاسبات، توسط نهاد نظارتی قوه قضائیه، سازمان بازرسی کل کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

بنابر قانون مصوب مجلس، دولت باید موجودی حساب ذخیره ارزی که درآمدهای مازاد نفت در آن نگهداری می‌شود را به "صندوق توسعه ملی" واریز کند.

در سال های گذشته، بخش عمده‌ای از مازاد درآمدهای نفتی از طریق لوایح متمم از سوی دولت مصرف شده و برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که اواخر سال گذشته حساب ذخیره ارزی تقریبا خالی بوده است.

تشکیل صندوق توسعه ملی، ۱۹ آذرماه امسال در مجلس جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.

این صندوق توسعه هیات امنایی اداره می‌شود که ریاست آن با رئیس جمهوری است و وزرای اقتصاد، کار، صنایع و معادن و جهاد کشاورزی نیز با حق رای در آن عضویت دارند.

مطالب مرتبط