درخواست برای "بخشش" باوئر و فتال در آستانه نوروز

مادر جاش فتال، سارا شورد و مادر شین باوئر
Image caption سارا شورد - نفر وسط - پس از بازگشت به آمریکا خواهان آزادی جاش فتال و شین باوئر شد

خانواده های دو آمریکایی که در ایران زندانی هستند از مقام های جمهوری اسلامی خواسته اند به مناسبت نوروز آن دو را آزاد کنند تا در کنار خانواده هایشان باشند.

شین باوئر و جاشوا فتال تابستان سال 1388 به اتهام "ورود غیرقانونی" به خاک ایران در مرز این کشور و عراق دستگیر شدند. آنها بعدا به جاسوسی متهم شدند. سارا شورد همراه دیگر آنها در سپتامبر 2010 (شهریور 89) به قید وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

خانواده های باوئر و فتال با آرزوی بهترین ها برای کسانی که نوروز را جشن می گیرند می نویسند: "...با نهایت دردمندی از رهبران مذهبی و سیاسی ایران تقاضا داریم که نسبت به فرزندان ما شفقت نشان داده و این امکان را فراهم آورند که فرزندان ما نیز در کنار خانواده هایشان باشند."

آنها افزودند: "شین و جاش 600 روز در زندان بوده اند. طی این مدت طولانی و دردناک مادران آنها فقط یک بار با آنها ملاقات کرده و آنها نیز دو تماس تلفنی کوتاه مدت با اعضای خانواده خود داشته اند."

ایران در بهمن ماه محاکمه این سه شهروند آمریکایی را آغاز کرد و گفته است که جلسه بعد محاکمه در ماه آینده برگزار خواهد شد.

خانواده های فتال و باوئر در بیانیه خود نوشتند: "شین و جاش بی گناهی خود را در دادگاه توضیح داده و ابراز داشته اند که قصد ایراد هیچگونه صدمه ای به ایرانیان و یا کشور آنها را نداشته اند. ما از مقام های ایرانی تمنا داریم که ترحم نشان دهند و آنها را از تنهایی خود بیرون آورند تا آنها بتوانند به خانواده های خود و دوستارانشان در سراسر دنیا که نگرانشان هستند بپیوندند."

آنها در این نامه از صدماتی که این بازداشت ها به زندگی های شخصی آنها وارد کرده سخن می گویند: "ما شغل، درآمد و تحصیلاتمان را فدای یافتن راهی برای آزادی شین و جاش کرده ایم. ما از مقامات ایرانی استدعا می کنیم که رافت و بخشش به خرج دهند و درد قلب ما را مرهم نهند."

جلسه اول محاکمه این سه نفر 17 بهمن ماه به طور غیرعلنی در شعبه 15 دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

دفاعیه سارا شورد که به ایران بازنگشته در آن جلسه به دادگاه ارائه شد. قوه قضائیه ایران هشدار داده است در صورت عدم بازگشت خانم شورد برای حضور در محاکمه، وثیقه پرداخت شده ضبط می شود.

هر سه متهم در دادگاه بر بی گناهی خود تاکید کرده اند.

این سه آمریکایی در ژوئیه 2009 در حالی که می گویند در شمال شرقی عراق در ناحیه کردستان آن کشور به "کوهپیمایی" رفته بودند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد پس از آزادی گفت که اگر آنها از مرز رد شده باشند سهوی بوده است زیرا خط مرزی با هیچ نشانی مشخص نشده بود.

مطالب مرتبط