نظرسنجی: بیشتر سیاستگذاران آمریکایی-اروپایی ممکن است ایران اتمی را بپذیرند

تاسیسات اتمی ایران حق نشر عکس AP
Image caption نظرسنجی براساس مصاحبه با صدها چهره برجسته انجام شد

نظرسنجی مشترک یک موسسه آمریکایی و یک موسسه ایتالیایی حاکیست که اگر تحریم ها مانع از دستیابی ایران به سلاح اتمی نشود، اکثریت سیاستگذاران در اتحادیه اروپا و آمریکا از حمله نظامی به آن کشور حمایت نخواهند کرد.

این نظرسنجی توسط "صندوق مارشال" آمریکا و "کامپنیا دی سن پائولو" از ایتالیا، در مصاحبه با مقام های رده بالا و سیاستمداران در واشنگتن و بروکسل انجام شد اما نام مصاحبه شوندگان فاش نشده است.

بر این اساس اگر گزینه های غیرنظامی برای منصرف کردن ایران از دستیابی به سلاح اتمی شکست بخورد، 51 درصد پاسخ دهندگان در اتحادیه اروپا و 50 درصد آنها در آمریکا "یک ایران اتمی را خواهند پذیرفت."

بر اساس این نظرسنجی حامیان یک حمله نظامی در آمریکا 42 درصد و در اتحادیه اروپا 32 درصد مصاحبه شوندگان را تشکیل می دهند.

براین اساس افکار عمومی در مقابل ایران موضع سرسخت تری دارد به طوری که 62 درصد آمریکایی ها و 46 درصد اروپایی ها از اقدام نظامی حمایت می کنند.

درحالی که 48 درصد مردم در اتحادیه اروپا از مشوق های اقتصادی برای قانع کردن ایران به صرفنظر از برنامه غنی سازی اورانیوم حمایت می کنند، 33 درصد آمریکایی ها تحریم های اقتصادی را ترجیح می دهند.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چند بار تحریم هایی را در ارتباط با برنامه اتمی ایران بر این کشور اعمال کرده و گفتگوها میان قدرت های جهان و ایران در این زمینه تاکنون بی نتیجه مانده است.

غرب مظنون است که ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی باشد اما ایران می گوید این برنامه اهداف کاملا صلح آمیز دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نظرسنجی "روندهای دو سوی اقیانوس اطلس: رهبران" در فاصله ماه های ژوئن و اکتبر براساس مصاحبه هایی با 286 مقام دولت آمریکا، دستیاران کنگره آمریکا، تحلیلگر و رهبران بخش های مالی و 233 مقام اتحادیه اروپا، اعضای پارلمان اروپایی و سایرین انجام شده است.

مطالب مرتبط