واکنش بسیج به انتشار سخنان سرتیپ فضلی درباره وقایع ۱۴خرداد

سرتیپ علی فضلی
Image caption سرتیپ علی فضلی در دوران پس از انتخابات، فرماندهی قرارگاه سیدالشهدا سپاه پاسداران (سپاه استان تهران) را برعهده داشت

در پی انتشار اظهارات سرتیپ علی فضلی، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره ناخشنودی اعضای سپاه پاسداران از اتفاقاتی که در سالگرد فوت آیت الله خمینی روی داد، روابط عمومی بسیج از نحوه انتشار این سخنان انتقاد کرد.

اسماعیل احمدی، مدیر روابط عمومی ریاست بسیج، روز چهارشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) گفت: "متاسفانه سخنان سردار فضلی در جلسه ستاد ارتحال حضرت امام به گونه ای کاملا تحریف شده انتشار یافته است."

به گفته آقای احمدی در جلسه ستاد بزرگداشت درگذشت آیت الله خمینی، یکی از حاضران، برهم زنندگان سخنرانی حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی را "اراذل و اوباش" خوانده بود که در پاسخ به این سخنان سرتیپ فضلی گفته است: "ما هم از اینکه مراسم رسمی و سخنرانی از پیش تعیین شده با شعار بر هم بخورد ناخرسندیم و حتی اگر سخنران لغزش هایی داشته باشد که قابل برخورد و تذکر باشد، جای آن برخورد و تذکر در یک مراسم بین المللی نبوده و این کار موجه نیست اما توهین و اراذل و اوباش خواندن جوانان پرشوری که بسیاری از آنان با پای پیاده و از راههای دور، عاشقانه برای چنین مراسمی خود را می رسانند، بی انصافی و ظلم بزرگی است."

طی روزهای گذشته اخباری در ارتباط با اظهار نارضایتی آقای فضلی از وقایع مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در روز ۱۴ خرداد ۱۳۸۹ منتشر شده بود.

بر اساس خبری که اکنون روابط عمومی بسیج آن را تحریف شده خوانده است، آقای فضلی گفته بود که اعضا و فرماندهان سپاه پاسداران از اتفاقات رخ داده در حرم آیت الله خمینی در خرداد ماه سالجاری ناخشنودند.

او همچنین از آمادگی کامل سپاه برای برگزاری مراسم سالگرد آیت الله خمینی با "محوریت بیت امام" در سال آینده خبر داده بود.

موضع گیری سرتیپ فضلی؛ واکنش های متفاوت

حق نشر عکس hasankhomeini.org
Image caption حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، طی ماههای گذشته بارها از سوی هواداران دولت مورد انتقاد قرار گرفته است

انتشار سخنان جانشین فرمانده نیروی بسیج، با واکنش هواداران دولت هم مواجه شد و وبسایت باکری آنلاین، نزدیک به طرفداران دولت، چند روز پیش نوشت که آقای فضلی به عنوان "قهرمان" از سوی رسانه‌های خارجی مورد "تشویق" قرار گرفت و علت آن هم سکوت وی در خصوص وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود.

این سایت در ادامه نوشت: "سکوت آن زمان آقای فضلی باعث غبار آلوده‌تر شدن فضا شد و با گذشت ۱۹ ماه از آغاز اعتراض‌ها این فرمانده سپاه باید درباره سکوت خود در روزهای پس از انتخابات توضیح دهد."

سایت باکری آنلاین همچنین پرسیده بود: "وی از چه جایگاهی این محوریت را به خانواده امام داده است؟ مگر امام متعلق به افرادی خاص است؟"

این سایت گفته‌های آقای فضلی را در تضاد با گفته های آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران دانسته است که از برگزاری مراسم 14 خرداد ابراز رضایت کرده بود و پرسیده است: "ایشان از چه جایگاهی ناخشنودی فرمانده و دیگر رده‌های سپاه از وقایع ۱۴ خرداد" را اعلام می کند.

در همین حال، مجمع نمایندگان تهران، نزدیک به حامیان دولت آقای احمدی نژاد، امروز (چهارشنبه ۲۵ اسفند) با صدور بیانیه ای ضمن تجلیل از سرتیپ فضلی خواستار برخورد دستگاه های امنیتی با "هتاکان" شده است.

روز ۱۴ خرداد امسال، سخنان حسن خمینی در مراسم سالگرد فوت پدربزرگش، آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی با شعارهای عده‌ای از حاضران ناتمام ماند.

حاضران با صدای بلند به دادن شعارهایی علیه معترضان به نتیجه انتخابات و منتقدان حکومت و در حمایت از رهبر و رئیس جمهوری پرداختند.

در آن زمان بسیاری از مخالفان حکومت ایران، اتفاقات رخ داده در این مراسم را به شدت محکوم کردند و میرحسین موسوی در پیامی از جریانی که بدنبال "امام زدایی" است به شدت انتقاد و به "طرحی مهندسی شده" اشاره کرده که به دنبال "حذف حسن خمینی" از صحنه سیاسی کشور است.

'پسر سردار فضلی، فدایی انقلاب است'

Image caption مخالفان دولت می گویند که در جریان برخورد با اعتراضات انتخاباتی یک سال و نیم گذشته، سپاه پاسداران نقش عمده ای داشته است

مدیر روابط عمومی ریاست سازمان بسیج مستضعفان، همچنین به اخباری که در ارتباط با هواداری پسر آقای فضلی از جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" منتشر شده بود، واکنش نشان داده است.

آقای احمدی در گفتگوی امروز خود با خبرگزاری فارس گفت: "اولا، فرزند هر خوبی ممکن است گرایشی داشته باشد و این ملاک سنجش افراد نیست. ثانیا، در این مورد اساسا چنین ادعایی دروغ است و پسر سردار فضلی که از فدائیان انقلاب است، هنگامی که ادعای مضحک رسانه های ضد انقلاب را شنید، تنها به لبخندی اکتفا کرد."

اظهارات مدیر روابط عمومی ریاست بسیج در حالی منتشر می شود که هنوز آقای فضلی و فرزندش در مورد این اخبار اظهار نظری نکرده اند.

سرتیپ علی فضلی در دوران پس از انتخابات، فرماندهی قرارگاه سیدالشهدا سپاه پاسداران (سپاه استان تهران) را برعهده داشت.

او در تیرماه سال گذشته با انجام مصاحبه ای درباره اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد.

این مصاحبه پس از آن بود که شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی فارسی زبان منتشر شد مبنی بر اینکه این فرمانده سپاه به دلیل تمرد از دستورات مربوط به اعمال خشونت علیه معترضان به نتیجه انتخابات، دستگیر شده است.

او در این مصاحبه خبری گفته بود: "در صورتی که عناصر اصلی و عوامل بروز اغتشاش و آشوب‌های اخیر در مسیر عقلانیت قرار نگیرند و همچنان به ارتکاب اعمال مجرمانه، ضد انقلابی و مغایر با امنیت ملی کشور مبادرت نمایند، نیروهای امنیتی، انتظامی و بسیج در برخورد قاطع با آنها درنگ نخواهند کرد".

در اسفند ماه سال گذشته سرتیپ بهرام حسینی مطلق، به جای آقای فضلی فرماندهی سپاه سیدالشهدا را به عهده گرفت و آقای فضلی به جانشینی فرمانده سازمان بسیج مستضعفین منصوب شد.

مطالب مرتبط