محمد علی کلی خواستار آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران شد

حق نشر عکس AP
Image caption محمد علی کلی خطاب به رهبر ایران: لطفا شفقتی که می دانم در قلبتان وجود دارد را به دنیا نشان بدهید

محمد علی کلی، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان، با ارسال نامه ای به آیت الله خامنه ای خواهان آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران شده است.

محمد علی کلی که چند دهه پیش به دین اسلام گروید، در این نامه آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، را "عالیجناب و برادر عزیز" خطاب کرده و خواهان آن شده است که وی جاشوا فتال و شین باوئر را مورد بخشش قرار دهد.

او می گوید: "من امروز به شما می نویسم تا خواستار رافت شما درباره این دو مرد، جاشوا فتال و شین باوئر، که هم اکنون توسط مقام های ایرانی زندانی اند، بشوم."

جاشوا فتال و شین باوئر به همراه یک زن جوان دیگر بنام سارا شورد تابستان سال ۱۳۸۸ به اتهام "ورود غیرقانونی" به خاک ایران در مرز این کشور و عراق دستگیر شدند. آنها اتهام جاسوسی را رد می کنند.

ایران سارا شورد را در شهریور ۱۳۸۹ به قید وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ابتدا خبر ارسال نامه محمد علی کلی به رهبر ایران را منتشر کرد اما نسخه ای از آن به بی بی سی فارسی رسیده است. این نامه مورخ یکم فوریه است.

او با اشاره به آزادی سارا شورد می نویسد: "من می خواهم بخشش و رافتی مشابه" در حق دو آمریکایی دیگر اجرا شود.

محمد علی کلی ۶۹ سال سن دارد و به بیماری پارکینسون مبتلاست.

محمد علی (کاسیوس کلی) که سه دهه به عنوان یکی از برترین بوکسورهای سنگین وزن جهان فعالیت کرده است، علاوه بر شهرتی که در عرصه ورزش دارد در خارج از رینگ بوکس به خاطر فعالیت های اجتماعی اش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

او که در گذشته از ایران دیدار کرده، در نامه اش به رهبر جمهوری اسلامی گفته که امیدوار است بار دیگر به تهران سفر و با "برادران و خواهران ایرانی" خود دیدار کند.

محمد علی کلی از آیت الله خامنه ای می خواهد: "لطفا شفقتی که می دانم در قلبتان وجود دارد را به دنیا نشان بدهید" و می افزاید: "من همواره برادر مسلمان شما باقی خواهم ماند."

او یکی از نمادهای جنبش ضد نژادپرستی در سال های ۱۹۶۰ بود و رابطه اش با رهبران این جنبش مانند مالکوم ایکس و مارتین لوترکینگ نام او را در دنیای سیاست هم مطرح کرده بود.

خانواده های دو آمریکایی طی بیانیه ای از نامه محمد علی کلی قدردانی کرده و ابراز امیدواری کرده اند که حکومت ایران با درخواست وی موافقت کند.

آنها اخیرا از مقام های جمهوری اسلامی خواسته بودند که به مناسبت عید نوروز فرزندانشان را آزاد کنند.

خانواده های باوئر و فتال با آرزوی بهترین ها برای کسانی که نوروز را جشن می گیرند نوشتند: "...با نهایت دردمندی از رهبران مذهبی و سیاسی ایران تقاضا داریم که نسبت به فرزندان ما شفقت نشان داده و این امکان را فراهم آورند که فرزندان ما نیز در کنار خانواده هایشان باشند."

ایران در بهمن ماه محاکمه این سه شهروند آمریکایی را آغاز کرد و گفته است که جلسه بعدی محاکمه در اسفند برگزار خواهد شد.

جلسه اول محاکمه این سه نفر ۱۷ بهمن ماه به طور غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

دفاعیه سارا شورد که به ایران بازنگشته در آن جلسه به دادگاه ارائه شد. قوه قضائیه ایران هشدار داده است در صورت عدم بازگشت خانم شورد برای حضور در محاکمه، وثیقه پرداخت شده ضبط می شود.

هر سه متهم در دادگاه بر بی گناهی خود تاکید کرده اند.

این سه آمریکایی در ژوئیه ۲۰۰۹ در حالی که می گویند در شمال شرقی عراق در ناحیه کردستان آن کشور به "کوهپیمایی" رفته بودند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند.

سارا شورد پس از آزادی گفت که اگر آنها از مرز رد شده باشند سهوی بوده است زیرا خط مرزی با هیچ نشانی مشخص نشده بود.