اظهارات ضد و نقیض در مورد بازداشت‌های چهارشنبه‌سوری در ایران

چهارشنبه سوری حق نشر عکس imanp.blogfa.com
Image caption این عکس که در یک وبلاگ فارسی منتشر شده است، گروهی از بسیجیان را در حال خاموش کردن آتش چهارشنبه‌سوری نشان می‌دهد

در حالی که یکی از مقامات پلیس تهران تعداد بازداشت‌شدگان وقایع چهارشنبه‌سوری را نزدیک به ۵۰۰ نفر اعلام کرده بود، جانشین فرمانده پلیس ایران گفت که تعداد بازداشت‌ها کمتر از انگشتان دست بوده است.

سرهنگ علی کریمی، معاون عملیات پلیس تهران صبح امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) به خبرگزاری مهر گفت: "شب گذشته ۴۶۷ نفر به جرم ایجاد مزاحمت، بر هم زدن امنیت و تولید و توزیع مواد محترقه دستگیر شدند".

اما سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران گفت: "چند مورد مزاحمت به پلیس گزارش شد که تعدادی دستگیری در این رابطه صورت گرفت و افرادی که دستگیر شده اند، با هماهنگی قضایی تا پایان تعطیلات میهمان پلیس خواهند بود. البته تعداد افراد دستگیر شده بسیار اندک است و شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد".

این در حالی است که گزارش شاهدان عینی و ویدیوهای منتشر شده در اینترنت نشان می دهد که دیشب در بعضی نقاط تهران و در بعضی شهرهای دیگر ایران، گروهی از شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه سوری شعارهایی علیه حکومت سر داده اند.

در بعضی ویدیوهای منتشر شده در یوتیوب شعارهایی مانند "مرگ بر دیکتاتور" و "دیکتاتور حیا کن کشورم رو رها کن" شنیده می شود و در یکی از این ویدیوها تصاویر مقامات عالی حکومت به آتش کشیده می شود.

گزارش هایی هم از تجمع مخالفان دولت در شهرهایی مانند شیراز، اهواز، بابل، سنندج، کرمانشاه، مریوان، بروجرد، مهاباد، سردشت و کامیاران منتشر شده است.

اما حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران امروز گفت: "هیچ استقبالی از فراخوان گروه های اپوزیسیون برای برپایی اغتشاش در شب چهارشنبه سوری صورت نگرفت".

گروهی از مخالفان دولت ایران پس از ۲۵ بهمن ماه و در اعتراض به حصر خانگی دو رهبر جنبش اعتراضی این کشور، از هواداران این جنبش دعوت کرده بودند که در "سه شنبه های اعتراضی"، از جمله چهارشنبه سوری، نارضایتی خود را از وضعیت دو رهبر خود اعلام کنند.

عده ای از فعالان سیاسی نزدیک به جنبش اعتراضی ایران هم دیروز از هواداران این جنبش خواستند که روز پنجشنبه ۲۶ اسفند (پنجشنبه آخر سال) بر سر مزار کشته شدگان وقایع پس از انتخابات حاضر شوند و با خانواده های آنها همدردی کنند.

خبرگزاری رسمی ایران دیشب به نقل از مقامات سازمان آتش نشانی تهران، از وقوع ۲۵۵ مورد آتش سوزی، از جمله ۱۵ مورد آتش سوزی در وسایل نقلیه و ۱۵۷ مورد آتش سوزی سطل زباله خبر داده بود.

پلیس و مقامات قضایی ایران از پیش اعلام کرده بودند که با بازداشت شدگان مراسم چهارشنبه سوری برخورد شدید خواهد شد.

تردد موتورسیکلت ها از ساعت ۴ عصر روز سه شنبه در تهران ممنوع شده بود و سه هزار آمبولانس در این شهر به حالت آماده باش در آمده بودند.

پلیس استان های تهران و البرز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بود که با شادی مردم مخالفتی ندارد، اما نادیده گرفتن "خط قرمزها" را تحمل نخواهد کرد.

سرتیپ احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران هم گفته بود کسانی که در جریان مراسم چهارشنبه سوری امسال "ناامنی و بی نظمی" ایجاد کنند، بازداشت و اتومبیل آنها توقیف خواهد شد.

همچنین سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفته بود که "تمام مأموران راهنمایی و رانندگی تهران" از ساعت ۲ بعد از ظهر روز چهارشنبه سوری برای ایجاد نظم در خیابان های شهر به حالت آماده باش در می آیند.

هشدارهای مقامات ایران در مورد چهارشنبه سوری به تهران محدود نمی شد.

مجتبی ملکی، دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از خانواده ها درخواست کرده بود که "مواظب جوانان خود باشند تا چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی تبدیل نشود".

او گفته بود: "اگر شخص یا اشخاصی در این خصوص بازداشت شوند، ما مصمم به برخورد با آنها هستیم".

حسین شعبانی، معاون پیشگیری دادسرای عمومی و انقلاب گرگان هم گفته بود با کسانی که با استفاده از مواد محترقه غیرمجاز، برای مردم مزاحمت ایجاد کنند، به عنوان "اخلال گران نظم عمومی" برخورد خواهد شد.

مطالب مرتبط