ترکیه هواپیمای ایرانی عازم سوریه را بازرسی کرد

هواپیمای ایرانی حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیمای ایرانی در فرودگاه دیاربکر

یک هواپیمای باری که از ایران عازم سوریه بود، وادار به نشستن در فرودگاه دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه شد تا بار آن مورد بازرسی قرار گیرد.

منابع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته بودند که این هواپیما سه شنبه شب (۲۴ اسفند-۱۵ مارس) از تهران عازم شهر حلب در شمال سوریه بود، اما به ظن داشتن "محموله نظامی یا هسته ای مشکوک" مجبور به فرود شد.

وزارت امور خارجه ترکیه گزارش هایی را که در مورد بی اعتنایی خلبان این هواپیما به درخواست مقامات فرودگاه دیاربکر و استفاده از دو جت f-16 ارتش ترکیه برای وادار کردن آن به نشستن منتشر شده بود، تکذیب کرده است.

مقامات نظامی ترکیه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که هواپیماهای باری ایران معمولا با اجازه مقامات ترکیه از آسمان این کشور عبور می کنند، اما گاه از آنها خواسته می شود که برای بازرسی در فرودگاه های ترکیه فرود بیایند.

آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه تأیید کرده است که این هواپیمای ایرانی در فرودگاه دیاربکر توسط واحد ضد مواد هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی نیروی دفاع غیرنظامی ترکیه بازرسی شده است.

به گزارش رویترز مقامات ترکیه اعلام کرده اند که هیچ چیز غیر قانونی در محموله این هواپیما وجود نداشته و این هواپیما بعد از اینکه مورد بازرسی قرار گرفته دیار بکر را ترک کرده است.

به گفته مقامات فرودگاه دیار بکر این هواپیمای ایرانی که هیچ مسافری نداشته دارای دو خلبان و تعدادی خدمه پرواز بوده است.

Image caption هواپیمای ایرانی سه شنبه شب از تهران عازم حلب بود

اسرائیل و بعضی کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که از راه های مختلف، از جمله از راه سوریه، برای گروه های پیکارجوی متهم به فعالیت های تروریستی در منطقه خاورمیانه اسلحه می فرستد.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه یک محموله تسلیحاتی را در دریای مدیترانه کشف و ایران را متهم کرده بود که آن را برای گروه فلسطینی حماس در نوار غزه فرستاده است.

اسرائیل می گوید که بر اساس برآوردهای اولیه، حدود ۵۰ تن اسلحه و تجهیزات جنگی از جمله چند موشک زمین به دریا، دراین کشتی جاسازی شده بود.

اما سرلشکر عطاءالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران امروز این اتهامات را تکذیب کرده است.

مطالب مرتبط