ایران ادعای اسرائیل در مورد توقیف محموله سلاح ایرانی را تکذیب کرد

محموله تسلیحات حق نشر عکس Reuters
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل امروز از محموله توقیف شده بازدید کردند

سرلشکر عطاءالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران سخنان مقامات اسرائیلی را در مورد توقیف یک محموله سلاح که به گفته آنها ایران برای گروه حماس فرستاده بود، تکذیب کرد.

او امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) به خبرگزاری رسمی ایران گفت: "رژیم اشغالگر قدس رژیمی آمیخته به دروغ، دروغ سازی و دروغ پردازی است و ما تمامی این اخبار کذب را تکذیب می کنیم".

مقام های اسرائیلی دیروز اعلام کرده بودند که یک کشتی باری به نام ویکتوریا را در دریای مدیترانه رهگیری و آن را به بندر اشدود در جنوب اسرائیل آورده اند و در آن محموله ای از اسلحه یافته اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته بود که ایران این تسلیحات را برای گروه فلسطینی حماس در نوار غزه فرستاده است.

محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی فارسی در اسرائیل، امروز در نشست خبری نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور در مورد این محموله شرکت داشت و سلاح های توقیف شده را از نزدیک دید.

به گفته او، محموله مذکور شامل انواع اسلحه و مهمات، از جمله گلوله های کلاشنیکف، خمپاره های ۱۲۰ و ۶۰ میلیمتری و ۶ موشک ساحل به دریا بود که روی بدنه آن به خط فارسی کلمه "نصر ۱" نوشته شده بود.

اما به گفته خبرنگار ما، هیچ کدام از این تسلیحات ساخت ایران نبود و آرم و نوشته هایی به زبان چینی به وضوح بر آنها دیده می شد.

مقامات اسرائیلی در پاسخ به سئوال او در این مورد گفتند که می دانند این تسلیحات ساخت ایران نیست، اما با توجه به سابقه رفتارهای ایران، معتقدند که این محموله را ایران برای پیکارجویان حماس فرستاده است.

اسرائیل می گوید که کشتی ویکتوریا با پرچم لیبریا حرکت می کرد، اما صاحب آن شرکتی آلمانی است و توسط یک شرکت فرانسوی اداره می شود.

رانی بن یهودا، معاون فرمانده نیروی دریایی ارتش اسرائیل، گفته بود که موشک های ساحل به دریا می توانست "موازنه استراتژیک" با حماس را تغییر دهد.

به گفته او، این موشک های سی-۷۰۴ به همراه دفترچه راهنمای فارسی در کشتی ویکتوریا کشف شده است.