نگرانی مجلس از بازنشسته شدن کارکنان قدیمی وزارت اطلاعات

وزارت اطلاعات
Image caption گفته می شود که پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد بسیاری از نیروهای قدیمی وزارت اطلاعات از سمت‌های خود برکنار شده‌اند

نمایندگان مجلس با ۱۲۹ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع خواستار بازنشسته نشدن آن گروه از کارکنان وزارت اطلاعات شدند که مطابق قانون به سن بازنشستگی می‌رسند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این نمایندگان امروز ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) یک فوریت طرحی را به تصویب رساندند که به موجب آن، برای خالی نشدن وزارت اطلاعات از نیروهای باتجربه، امکان ادامه کار آنها در این وزارتخانه فراهم خواهد آمد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۲ تاسیس شده است و در نتیجه، بسیاری از کارکنان قدیمی وزارتخانه که از بدو تاسیس در آن عضویت داشته‌اند، به تازگی به سن بازنشستگی رسیده یا به زودی به این سن خواهند رسید.

این طرح که برای تبدیل شدن به قانون، نیازمند تصویب نهایی مجلس و تأیید شورای نگهبان است، در حالی به تصویب نمایندگان رسیده که به گفته منتقدان دولت، پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد و به ویژه بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم، بسیاری از نیروهای قدیمی وزارت اطلاعات از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون محافظه کار "انقلاب اسلامی"، یکی از ارائه کنندگان طرح پیشنهادی است.

او با اشاره به کارکنان وزارت اطلاعات که به سن بازنشستگی رسیده‌اند گفت که آنان باید به زودی این وزارتخانه را مطابق ماده ۵۷ قانون استخدامی وزارت اطلاعات ترک کنند.

ماده ۵۷ قانون استخدامی وزارت اطلاعات، مصوب سال ۱۳۷۴ می گوید: "مستخدمین رسمی وزارتخانه با داشتن سی سال سابقه خدمت قابل قبول یا شصت سال سن، بازنشسته می‌شوند."

آقای حسینیان با ابراز نگرانی از "خالی شدن وزارت اطلاعات از تجربیات نیروهایی که اساس این وزارتخانه را تشکیل می‌دهند" تاکید کرده است: "این نیرو‌ها شرایط توطئه‌ها و بحران‌های مختلف علیه کشورمان را دیده‌اند و تجربه نحوه برخورد با این شرایط را دارند. به همین دلیل نباید این تجربه‌ها از وزارت اطلاعات بیرون رود."

این نماینده تهران افزوده که در صورت تبدیل طرح پیشنهادی به قانون، به تشخیص وزیر اطلاعات، ۵ سال به دوران خدمت کارکنان باتجربه اضافه می‌شود.

در صورت تصویب نهایی طرح مورد اشاره آقای حسینیان، کارکنان وزارت اطلاعات در صورت تمایل خود، با برخورداری از حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و ۳۵ سال سابقه برای مشاغل تخصصی، که به تصویب وزیر اطلاعات برسد، بازنشسته می‌شوند.

به موجب این طرح، همچنین وزارت اطلاعات مکلف است کارمندانی که دارای ۳۰ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و ۶۰ سال سن هستند و کارمندان دارای ۳۵ سال سابقه در مشاغل تخصصی و ۶۵ سال سن را راسا و بدون تقاضای کارمندان بازنشسته کنند.