انتقاد هاشمی رفسنجانی از انتشار مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت

تصویری از یک جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حق نشر عکس ilna
Image caption دو ماه پیش، محمود احمدی ‌نژاد در نامه‌ای به نمایندگان مجلس ایران، مجمع تشخیص را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، از افرادی که "مذاکرات جلسات و حرف‌های اعضای این مجمع را به نفع جریان‌های خودشان مطرح می‌کنند" انتقاد کرد و این کار را "مصداق کامل خلاف اخلاق" دانست.

آقای هاشمی رفسنجانی امروز ۲۵ اسفند (۱۶ مارس) در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه "خبر" نزدیک به علی لاریجانی، افزود که نقل جهت دار مذاکرات مجمع تشخیص مصلحت باعث شده تا "بعضی از اعضا در گفتن بعضی از نظرات خود در مسائل مختلف تقیه ‌ (پنهان کاری) کنند".

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که در گذشته، در موارد مختلف خبرهایی در مورد بحث‌های داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخی نشریات حامی دولت انتشار یافته که دارای مضامین انتقادآمیز در مورد نحوه اداره این مجمع از سوی آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه خبر، که بخشی از آن به تبریک سال جدید به مردم اختصاص دارد، در خبرآنلاین، سایت وابسته به روزنامه خبر، با عنوان "پیام نوروزی هاشمی رفسنجانی به ملت ایران" به چاپ رسیده است.

سایت خبرآنلاین همزمان، نتایج نظرسنجی خود در مورد شخصیت‌های بر‌تر سال ۱۳۸۹ را به چاپ رسانده که به نوشته این سایت، حکایت از فاصله بسیار زیاد اکبر هاشمی رفسنجانی از محمود احمدی‌نژاد دارد.

در نظرسنجی این سایت محافظه کار منتقد دولت، که از یک هفته پیش در جریان بوده، بیش از ۲۹۰ هزار نفر مشارکت کرده اند و شخصیت‌های مورد نظر خود را در ۹ حوزه مختلف انتخاب کرده‌اند.

مطابق این نظرسنجی، در حوزه بر‌ترین شخصیت سیاسی سال، بازدیدکنندگان سایت خبرآنلاین، از میان هشت مسئول حکومتی که امکان رای دادن به آنها را داشته‌اند، به ترتیب افراد زیر را انتخاب کرده‌اند: ‌اکبر هاشمی رفسنجانی (پنجاه و نه و نیم درصد)، محمود احمدی‌نژاد (بیست و سه و سه دهم درصد)، علی لاریجانی (هفت درصد)، علی مطهری (پنج و سه دهم درصد)، اسفندیار رحیم‌مشایی (دو و هفت دهم درصد)، منوچهر متکی (هشت دهم درصد)، احمد توکلی (نیم درصد)، علی‌اکبر صالحی (نیم درصد) و محمدرضا رحیمی (چهار دهم درصد).

گلایه‌های امروز آقای هاشمی رفسنجانی از منتقدان مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حالی صورت می‌گیرد که حدود دو ماه پیش، آقای احمدی ‌نژاد در نامه‌ای به نمایندگان مجلس ایران، مجمع تشخیص را به "مخدوش‌ کردن روند مدیریت کشور" متهم کرده و به انتقاد از "همراهی" روسای قوای مقننه و قضائیه با این اقدام پرداخته بود.

مطالب مرتبط