هشدار آمریکا به ایران درباره "قاچاق" اسلحه

محموله تسلیحات حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل از محموله توقیف شده بازدید کردند

آمریکا ضمن محکومیت شدید فعالیت های غیرقانونی قاچاق اسلحه در خاورمیانه، تاکید کرد شورای امنیت سازمان ملل متحد ایران را از صادرات تسلیحات منع کرده است.

مقام های اسرائیلی سه شنبه اعلام کردند پس از رهگیری یک کشتی باری به نام ویکتوریا در دریای مدیترانه، در آن محموله ای از اسلحه یافته اند.

به گفته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران این تسلیحات را برای گروه فلسطینی حماس در نوار غزه فرستاده است. ایران این خبر را به شدت رد کرده است.

مارک تونر، از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا چهارشنبه با صدور بیانیه ای بر تعهد همه کشورها برای پیشگیری از قاچاق اسلحه و مهمات تاکید کرد.

آقای تونر بدون این که به طور مستقیم ایران را متهم به دست داشتن در ارسال محموله مورد ادعای اسرائیل کند، گفت: "ایران به طور خاص، بر اساس قطعنامه شماره ۱۷۴۷ شورای امنیت از صادرات هرگونه اسلحه و تجهیزات مربوط منع شده است."

آقای تونر در ادامه گفت: "هر فعالیتی جز این، نمونه دیگری از فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه خواهد بود."

مارک تونر همچنین از همه اعضای جامعه جهانی خواست به تعهدهای خود در این رابطه عمل کنند.

سرلشکر عطاءالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران پیش از این سخنان مقام های اسرائیلی را در این باره تکذیب کرده بود.

آقای صالحی اسرائیل را "رژیمی آمیخته به دروغ، دروغ سازی و دروغ پردازی" دانست و گزارش های منتشر شده به وسیله این کشور را تکذیب کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری، تسلیحات ضبط شده را به خبرنگاران نشان داد و مقصد آنها را نوار غزه اعلام کرد.

به گفته محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس که در این جلسه حضور داشت، محموله کشف شده شامل انواع اسلحه و مهمات، از جمله گلوله های کلاشنیکف، خمپاره های ۱۲۰ و ۶۰ میلیمتری و ۶ موشک ساحل به دریا بود که روی بدنه آن به خط فارسی کلمه "نصر ۱" نوشته شده بود.

اما به گفته خبرنگار ما، هیچ کدام از این تسلیحات ساخت ایران نبود و آرم و نوشته هایی به زبان چینی به وضوح بر آنها دیده می شد.

مقام های اسرائیلی در پاسخ به سئوال محمد منظرپور گفتند می دانند این تسلیحات ساخت ایران نیست، اما با توجه به سابقه رفتارهای ایران، معتقدند که این محموله را ایران برای پیکارجویان حماس فرستاده است.

مطالب مرتبط