علی کروبی آزاد شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی کروبی سال گذشته نیز در جریان ناآرامی‌های ۲۲ بهمن برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود

وب سایت سحام نیوز، وابسته به حزب اعتماد ملی که دبیر کلی آن با مهدی کروبی است، خبر داده که علی کروبی، فرزند مهدی کروبی به قید وثیقه آزاد شده است.

علی کروبی حدود 4 هفته پیش در پی تظاهرات اعتراضی 25 بهمن، همراه همسرش بازداشت شد.

بنا بر گزارش‌ها، ماموران امنیتی، روز دوم اسفند با مراجعه به منزل شخصی علی کروبی، او و همسرش نفیسه پناهی را بازداشت کردند، اما خانم پناهی پس از ساعاتی آزاد شد.

محمد تقی کروبی، برادر بزرگتر علی کروبی، پیشتر به بی بی سی گفته بود که برادرش به اتهام "جاسوسی" در زندان به سر می برد. به گفته او، برادرش را تحت فشار قرار داده بودند که به جاسوسی برای یکی از کشورهای عربی اعتراف کند.

یک روز پس از دستگیری علی کروبی، خانواده آقای کروبی از بازداشت مهدی کروبی و همسرش، فاطمه کروبی خبر دادند.

مهدی و فاطمه کروبی از چند روز پیش از تظاهرات روز 25 بهمن توسط مخالفان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند و از اوایل اسفند گفته شد که به مکان دیگری غیر از خانه منتقل شده اند. آقای کروبی که از نامزدهای انتخابات سال 1388 بود از رهبران مخالفان در ایران به حساب می آید.

علی کروبی سال گذشته نیز در جریان ناآرامی‌های ۲۲ بهمن برای مدت کوتاهی بازداشت شده بود.

همچنین روز گذشته محمد تقی کروبی گفت که از یک روحانی مورد اعتماد خبر گرفته است که پدر و مادرش سالم هستند.

محمد تقی کروبی روز چهارشنبه در وبسایت خود نوشت: "بعد از بیست و سه روز بی خبری از وضعیت پدر و مادرم، امروز روحانی عزیزی که مورد اعتماد خانواده و حاکمیت است طی تماس تلفنی با اینجانب اظهار داشتند که شب گذشته در محیطی دوستانه با پدر و مادرم ملاقات نموده اند. این عزیز خبر از صحت، سلامت و آرامش کامل آنان دادند."

Image caption مهدی و فاطمه کروبی از چند روز پیش از تظاهرات روز 25 بهمن توسط مخالفان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند

محمد تقی کروبی همچنین نوشت: "با وجود 36 روز محرومیت تمامی اعضای خانواده از دیدار با والدین و 23 روز از ناپدید شدن آنها، این اقدام دیرهنگام مقامات امنیتی را به فال نیک گرفته و امید است که در آینده نزدیک حق اطلاع و دیدار خانواده به رسمیت شناخته شود."

در مورد محل کنونی نگهداری آنها اطلاعی در دست نیست.

مخالفان می گویند که هرچند ممکن است مهدی و فاطمه کروبی به خانه های خود بازگردانده شده باشند، اما رابطه آنها با خانواده شان عملا قطع است و برخلاف میل خود محبوس هستند.

خانواده کروبی روز پنجشبه ۱۹ اسفند گفتند که برای اولین بار پس از ۱۸ روز چراغ های خانه آقای کروبی روشن شده، اما کسی به زنگ در پاسخ نداده است.

محدودیت در مورد خروج مهدی کروبی و همسرش از خانه از روز ۲۱ بهمن شروع شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی اواسط بهمن ماه از معترضان خواستند برای اعلام همبستگی با جنبش های مردمی مصر و تونس تظاهرات کنند.

مخالفان در روز بیست و پنجم بهمن روز علیرغم حضور گسترده نیروهای امنیتی در خیابان های تهران و چند شهر دیگر تظاهرات کردند و شعارهایی علیه حکومت ایران سر دادند.

مطالب مرتبط