قاتل پزشک ایرانی به قصاص محکوم شد

دکتر غلامرضا سرابی
Image caption دکتر سرابی چند روز پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران درگذشت

مقام های ایرانی می گویند که حکم قضایی قاتلان دکتر غلامرضا سرابی، پزشک ایرانی که اواخر شهریور ماه ۱۳۸۹ در تهران و در برابر مطب شخصی اش مورد هدف گلوله قرار گرفته بود، صادر شده است.

بنابر گزارش خبرگزاری فارس، با پایان گرفتن جریان محاکمه متهمان به قتل دکتر سرابی، شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران، سجاد ک. متهم ردیف اول این پرونده را به اتهام قتل به قصاص و به اتهام سرقت، نصب و تغییر شماره پلاک و تمرد از دستور پلیس، به تحمل چهار سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

بنابراین گزارش، او که ۲۴ سال سن دارد و دانشجوی رشته حقوق است، به دادگاه گفته که مرگ مادرش که به خاطر ناراحتی قلبی تحت معالجه توسط دکتر سرابی بوده، انگیزه اصلی او برای قتل شده است.

متهم در پاسخ به سوال قاضی که به فرض رخ دادن قصور در معالجات، چرا از پزشک شکایت نکرده است، گفت: "با دکتر تماس گرفتم و گفتم مدارک پزشکی مادرم را بده تا شکایت کنم اما او امتناع کرد و به من گفت ۱۰۰ میلیون تومان بگیر و شکایت نکن. با اسلحه پدرم به تهران آمدم ولی تصور نمی کردم که کار به قتل بینجامد."

متهم ردیف دوم این پرونده هم که شخصی به نام علی معرفی شده، به اتهام معاونت در قتل و مساعدت در فرار قاتل، به تحمل ۱۰ سال حبس که پنج سال آن تعلیقی است، محکوم شده است.

دکتر سرابی، متخصص داخلی و فوق تخصص قلب و عروق، روز سی و یکم شهریور ۱۳۸۹ پس از اصابت گلوله به پهلوی چپ، در بیمارستان امام حسین تهران بستری شد، اما به علت شدت جراحات وارده، چند روز بعد درگذشت.

قتل دکتر سرابی تنها یک روز پس از آن روی داد که دکتر عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماریهای عفونی، مورد سوء قصد قرار گرفت و در دم جان سپرد.

مرگ مادر، خودکشی پدر و حکم اعدام پسر

Image caption پلیس آگاهی تهران هنوز در مورد عامل یا عاملان قتل دکتر سودبخش اظهار نظر نکرده اما رابطه میان قتل دو پزشک را رد کرده است

حکم قاتل دکتر سرابی در حالی صادر شده است که پیش تر اخباری در ارتباط با خودکشی پدر سجاد ک. در جریان تعقیب و گریز پلیس گیلانغرب منتشر شده بود.

جبار فرامرزی، فرماندار شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه، روز پنجشنبه (هشتم مهر) گفته بود که ماموران انتظامی پس از بی توجهی یک راننده خودرو به دستور ایست بازرسی، به تعقیب او پرداخته و پس از محاصره وی در منطقه سوخور شهباز شیری، فردی که بهمن ک. شناسایی شده، با شلیک گلوله خود را کشته است.

به گفته فرماندار گیلانغرب، بهمن ک. (۵۸ ساله) یکی از "عاملان" سوء قصد به جان دکتر سرابی است. به گفته فرماندار گیلانغرب، او با همدستی فرزند و داماد خود روز چهارشنبه (۳۱ شهریور) در برابر مطب شخصی آقای سرابی او را هدف اصابت گلوله قرار داده بود.

کشف جسد یک پزشک دیگر در تهران

همزمان با صدور حکم قاتلان دکتر سرابی، روزنامه دولتی ایران روز سه شنبه گذشته از کشف جسد یک پزشک اطفال در مطبش خبر داد.

به گزارش ایران، جسد دکتر محمدآقا بامشاد، متخصص اطفال، روز دوشنبه (۲۳ اسفند) توسط ماموران پلیس آگاهی در راهروی مطب شخصی اش کشف شده اما هیچ نشانی از سرقت در مطب یا آثار ضرب و جرح بر روی بدن دکتر بامشاد مشاهده نشده است.

پلیس آگاهی تهران هنوز در مورد علت مرگ این پزشک اظهار نظر نکرده است.

مطالب مرتبط