حکم قطعی چهار سال حبس کاوه کرمانشاهی صادر شد

کاوه کرمانشاهی
Image caption کاوه کرمانشاهی در دادگاه بدوی به پنج سال حبس محکوم شده بود

حکم قطعی چهار سال حبس کاوه قاسمی کرمانشاهی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر صادر شد.

به گزارش سایت های نزدیک به اصلاح طلبان، این حکم روز ۲۵ اسفند از سوی شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر کرمانشاه به ریاست قاضی محمد علی روشنی صادر شده است.

پیش از این و در تاریخ ده بهمن، شعبه‌ اول دادگاه انقلاب اسلامی کرمانشاه آقای کرمانشاهی را به ۵ سال حبس تعزیری در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه محکوم کرده بود.

کاوه قاسمی کرمانشاهی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و تبلیغ علیه نظام به واسطه‌ انتشار اخبار و گزارش‌ها و انجام گفت‌وگو با رسانه‌ها و ارتباط با خانواده زندانیان و جان‌باختگان سیاسی" محاکمه شده بود.

هر دو حکم آقای کرمانشاهی به صورت شفاهی به مصطفی احمدیان، وکیل او ابلاغ شد.

آقای احمدیان بعد از صدور حکم اولیه، گفته بود که به آن اعتراض خواهد کرد زیرا صدور چنین حکمی برای موکلش بسیار سنگین است. او همچنین گفته بود که اقدامات آقای قاسمی کرمانشاهی هیچکدام مصداق اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام نیست.

کاوه قاسمی کرمانشاهی ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در کرمانشاه بازداشت شد. او پس از گذراندن حدود ۴ ماه حبس موقت، دوم خرداد ماه سال جاری با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی‌ آزاد شده بود.

پیشتر او به همراه سایر اعضای سازمان حقوق بشر کردستان در ایران برای جلوگیری از اعدام احسان فتاحیان، فعالیت گسترده ای انجام داده بود و با نوشتن نامه ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، از او خواسته بود که دستور توقف حکم اعدام آقای فتاحیان را صادر کند.

دادگاه انقلاب سنندج احسان فتاحیان را به اتهام عضویت در حزب کومله و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی، به ده سال حبس تعزیری توام با تبعید محکوم کرد.

اما دادگاه تجدید نظر استان کردستان با تایید اتهام محاربه با خدا، حکم ده سال زندان را به اعدام افزایش داد.

احسان فتاحیان، جوان ۲۸ ساله کرد ایرانی، بامداد روز چهارشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) در سنندج اعدام شد.

مطالب مرتبط