جامعه روحانیت مبارز شیراز: رئیس جمهوری جشنواره نوروز را لغو کند

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عده ای از منتقدان محمود احمدی نژاد، او را به تلاش برای جلب آرای مخالفان خود از طریق تکیه بر مفاهیم "ملی گرایانه" متهم می کنند

جامعه روحانیت مبارز شیراز در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری، خواستار لغو جشنواره نوروز شد که قرار است در اوایل فروردین در تخت جمشید برگزار شود.

به گزارش ایسنا، اعضای این تشکل محافظه کار امروز ۲۸ اسفند (۱۹ مارس) تاکید کرده‌اند: "برگزاری جشنی با این حجم گسترده تبلیغاتی و رسانه‌ای و با این وسعت، با توجه به خاطره تلخی که مرم ولایتمدار شیراز از جشن‌های فرهنگ و هنر طاغوت دارند به مصلحت نظام الهی جمهوری اسلامی ایران نبوده و به نوعی عقب‌گرد فرهنگی از فرهنگ اصیل اسلامی است."

همزمان با انتشار این نامه، که به امضای اسدالله ایمانی، نماینده آیت الله خامنه ای در استان فارس و امام جمعه شیراز نیز رسیده، سایت "جشن جهانی نوروز"، توسط معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری راه‌اندازی شده است.

دولت محمود احمدی‌نژاد از سال گذشته، به برگزاری "جشن جهانی نوروز" در تخت جمشید با دعوت از تعدادی از روسای جمهوری و دیگر مقامات کشورهای منطقه پرداخته است.

مقام‌های دولتی امسال قصد دارند این جشن را به گونه‌ای بسیار گسترده‌ برگزار کنند که این تصمیم، اعتراض‌ تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی محافظه کار را به دنبال داشته است.

عده‌ای از منتقدان، تصمیم به برگزاری این مراسم را، همزمان با کشته شدن شیعیان معترض بحرینی توسط دولت آن کشور، نامناسب دانسته و خواستار لغو آن شده‌اند.

عده‌ای دیگر از مخالفان نیز، نفس بزرگداشت نوروز در تخت جمشید را یادآور برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در زمان شاه سابق دانسته و به عنوانی نمونه‌ای از اقدامات محمود احمدی نژاد و رئیس دفتر او اسفندیار رحیم مشائی در ترویج "ملی گرایی"، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

گروهی از منتقدان می‌گویند که هواداران دولت با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند که آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.

جامعه روحانیت مبارز شیراز در نامه امروز خود، با اشاره به برنامه ریزی مسئولان اجرایی برای "حضور گروه‌های موسیقی از ۳۰ استان و ۲۰۰ موسیقیدان از سراسر کشور و حتی خارج از کشور" در جشنواره نوروز، چنین تمهیداتی را موجب "نگرانی روحانیت متعهد، خانواده‌های معزز شهدا و مؤمنین و دلسردی نیروهای حزب‌الله" دانسته است.

پیشتر، مقام های دولتی از دعوت سران ۱۲ کشور برای شرکت در مراسم جشنواره نوروز سال ۱۳۹۰ خبر داده بودند.

مطالب مرتبط