مجمع مدرسین و محققین: به فعالیت خود ادامه می دهیم

مجمع مدرسین و محققین
Image caption هفته گذشته کمیسیون ماده ده احزاب فعالیت مجمع مدرسین و محققین را غیر قانونی اعلام کرد

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم اعلام کرد که نامه وزارت کشور ایران مبنی بر غیر قانونی بودن خود را قبول ندارد و به فعالیت خود در چارچوب قانون اساسی ادامه خواهد داد.

در بیانیه مجمع آمده است که بر اساس اصل ۲۶ قانون اساسی کشور، فعالیت کلیه احزاب و سازمانها در چارچوب قانون اساسی ایران آزاد است و احتیاج به پروانه ندارد مگر آنکه خلاف موازین اسلام و یا اساس جمهوری اسلامی باشد.

هفته گذشته، کمیسیون ماده ۱۰ وزارت کشور با ارسال نامه ای به مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، اعلام کرده بود که فعالیت این مجمع باید متوقف شود و درخواست انحلال این مجمع را برای صدور رأی نهایی به دستگاه قضایی ارسال کرده است.

در نامه وزارت کشور که متن آن در وبسایت مجمع مدرسین و محققین منتشر شده از جمله دلایل انحلال این مجمع "عدم برگزاری مجمع عمومی و انتخاب شورای مرکزی" و "صدور بیانیه های مختلف در فضای مجازی، دعوت به تجمعات غیر قانونی منجر به اخلال در نظم و ایراد خسارت مالی و جانی به شهروندان در راستای منافع بیگانگان" اعلام شده است.

در بیانیه مجمع مدرسین و محققین با اشاره به اینکه "مجمع هرگز مردم را برای راهپیمایی در روز، مکان و ساعت معین دعوت نکرده است" آمده: "دعوت به راهپیمایی علیه حاکمان دیکتاتور مصر چگونه نقض موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی، یا تهمت، افترا، شایعه پراکنی یا تلاش برای ایجاد اختلاف در میان صفوف ملت یا نقض استقلال کشور محسوب می شود؟"

در این بیانیه به سابقه سیاسی و علمی اعضای مجمع در دوران پیش و پس از انقلاب اشاره شده و نوشته شده است که مجمع مدرسین و محققین پس از اخذ پروانه فعالیت، تاکنون هیگچونه فعالیت غیر قانونی و غیر شرعی انجام نداده است که دلیلی بر توقیف پروانه آن باشد.

مجمع مدرسین و محققین در پایان بیانیه خود اعلام کرده است که ادعاهای کمیسیون ماده ۱۰ احزاب علیه خود را فاقد مبنای حقوقی می داند و حق شکایت از این کمیسیون را برای خود محفوظ می‌داند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم تشکلی از روحانیان و مدرسان حوزه علمیه قم است که از اصلاح طلبان حمایت می کند. دبیر این مجمع سید حسین موسوی تبریزی است.

مطالب مرتبط