پیام نوروزی اوباما: جوانان ایران، آینده را رقم خواهند زد

باراک اوباما حق نشر عکس AP
Image caption این سومین پیام نوروزی آقای اوباما است

رئیس جمهوری آمریکا در پیامی نوروزی خطاب به مردم ایران گفته است که حکومت ایران نخواهد توانست با ایجاد رعب و سرکوب مخالفان، آینده را شکل دهد و به ایرانیان اطمینان داد که "هرچند ممکن است زمانه تیره و تار به نظر برسد" او با آنها خواهد بود.

پیام نوروزی باراک اوباما را ببینید

باراک اوباما در این پیام ویدئویی که کاخ سفید بعد از ظهر یکشنبه به وقت واشنگتن منتشر کرد این عید را به همه کسانی که آن را در آمریکا و باقی جهان جشن می گیرند تبریک گفت.

این سومین پیام نوروزی آقای اوباما است.

آقای اوباما برخلاف دو سال گذشته این بار فقط خطاب به مردم ایران و درباره آرزوهای دموکراتیک آنها سخن گفت.

او در پیام 2009 گفته بود که می خواهد "به طور روشن" با رهبران ایران سخن بگوید و در سال 2010 نیز از فرصت های از دست رفته برای بهبود روابط میان دو کشور سخن گفته بود.

رئیس جمهور آمریکا بخش اعظم پیام تازه خود را به بحران سیاسی ایران پرداخت که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 این کشور را در خود فروبرد.

آقای اوباما ابراز اطمینان کرد که معترضان ایرانی در نهایت موفق به پاسخگو کردن حکومت خواهند شد.

آقای اوباما با اشاره به تحولات اخیر خاور میانه گفت: "همان نیروهای امید که میدان تحریر (قاهره) را در بر گرفت، در ژوئن سال 2009 در میدان آزادی (تهران) مشاهده شده بود."

او با اشاره به گزینه هایی که دولت برای رفتار با معترضان دارد گفت: "تا این جا، واکنش دولت ایران به گونه ای بوده است که نشان می دهد خیلی بیشتر نگران حفظ قدرت خویش است تا احترام گذاشتن به حقوق مردم ایران."

او افزود: "برای تقریبا دو سال، عملیات ارعاب و نقض حقوق جوانان و پیرها؛ مردان و زنان؛ غنی و فقیر در جریان بوده است - مردم ایران سرکوب شده اند. صدها زندانی عقیدتی در زندان هستند. بیگناهان ناپدید شده اند. روزنامه نگاران به سکوت واداشته شده اند. زنان شکنجه شده اند. کودکان به اعدام محکوم شده اند."

او گفت: "جهان با نگرانی این اقدامات غیرمنصفانه را نظاره کرده است. زندانی شدن نسرین ستوده به خاطر دفاع از حقوق بشر؛ زندانی شدن جعفر پناهی و محروم شدن او از فیلمسازی؛ به زندان افتادن عبدالرضا تاجیک به خاطر کار روزنامه نگاری؛ تنبیه شدن جامعه بهائی و مسلمانان صوفی به خاطر ایمان دینی شان؛ و صدور حکم اعدام برای محمد ولیان، دانشجو، به خاطر انداختن سه سنگ را دیده ایم."

آقای اوباما افزود: "این گزینه ها نه نشان دهنده قدرت بلکه رعب است. چون خیلی گویاست وقتی دولتی چنان از شهروندان خود می ترسد که حتی اجازه آزادی دسترسی به اطلاعات یا برقراری ارتباط با یکدیگر را به آنها نمی دهد. اما رعب آینده ایران را رقم نخواهد زد. آینده ایران متعلق به جوانان است - جوانان سرنوشت خود را رقم خواهند زد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت که بیش از 60 درصد مردم ایران پس از 1979 به دنیا آمده اند و گفت ایرانیان اسیر زنجیرهای گذشته نیستند.

او گفت: "در عوض شما - جوانان ایران - در درون خود هم حامل عظمت تمدن ایرانی، و هم توان شکل دادن به کشوری هستید که به آرزوهای شما پاسخگوست. استعداد، امید، و گزینه های شما آینده ایران را شکل خواهد داد و به روشن شدن جهان کمک خواهد کرد. و هرچند ممکن زمانه تیره و تار به نظر برسد، می خواهم بدانید که با شما هستم."

او در بخش پایانی پیامش ترجمه انگلیسی این شعر سیمین بهبهانی را خواند:

اگر چه پیرم، ولی هنوز مجال تعلیم اگر بُوَد جوانی آغاز می‌كنم کنار نوباوگان خویش حدیث "حب الوطن" زشوق بدان روش ساز می‌كنم كه جان شود هر كلام دل چو برگشایم دهان خویش

آقای اوباما پیام خود را این گونه به پایان برد: "باشد که این فصل، جوانی دوباره ای برای همه ایرانیان به ارمغان آورد. زمانی که در آن فصل نو زاینده زندگی دوباره ای است. از شما سپاسگزارم و عید شما مبارک."

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه ای بمناسبت نوروز با اشاره به حوادث اخیر در خاورمیانه از "ابراز صلح آمیز حقوق بشر" تمجید کرد.

خانم کلینتون گفت که آمریکا و جهانیان پذیرای "فرصتها" و "ارزش های" نوروز هستند.

در پی انتخابات سال 1388 در ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای اصلاح طلبان دولت را متهم به تقلب و بیرون کشیدن نام محمود احمدی نژاد به طول غیرعادلانه از صندوق رای کردند؛ اتهامی که حکومت ایران رد کرده است.

طی یک هفته پس از انتخابات معترضان با شعار "رای من کجاست" چند تظاهرات بزرگ در شهرهای ایران برگزار کردند اما پس از آن حکومت برخورد شدیدی را با معترضان شروع کرد. در این برخوردها ده ها نفر کشته و تعداد زیادی زندانی شده اند.

اعتراضات در این کشور از 25 بهمن به این سو بار دیگر در مواردی شکل خیابانی به خود گرفته است اما حکومت ایران با استقرار گسترده نیروهای امنیتی سعی در جلوگیری از تظاهرات مخالفان کرده است.

دولت ایران آمریکا را متهم به دخالت در امور داخلی خود می کند و مخالفان را متهم می کند که از آمریکا و برخی دیگر از قدرت های خارجی الهام می گیرند.

مطالب مرتبط