تاکید رهبر ایران بر مسایل اقتصادی در پیام نوروزی

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران حق نشر عکس leader.ir
Image caption رهبر ایران خواهان تلاش برای جهش در عرصه اقتصادی شده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در پیام نوروزی خود، سال ۱۳۹۰ را سال "جهاد اقتصادی" نامیده و خواهان تلاش برای جهش در عرصه اقتصادی شده است.

رهبر ایران در پیام خود، نوروز را به مردم ایران و ایرانیان خارج از کشور و ملت هایی که نوروز را جشن می گیرند، تبریک گفته است.

آیت الله خامنه ای به تحریم های اقتصادی وضع شده علیه ایران توسط سازمان ملل اشاره کرده و گفته است که "دشمنان در عرصه اقتصادی فعالیت بسیاری زیادی دارند." او خواهان آن شده که مسئولان چه در دولت و چه در مجلس، "با حرکت جهادگونه" کار کنند.

سال ۱۳۸۹ در حالی پایان یافته که هنوز نگرانی هایی در باره پیامدهای طرح حذف یارانه ها و آزادسازی قیمت ها که سال پیش به اجرا در آمد، وجود دارد.

ارزیابی از سال پیش

رهبر ایران در ارزیابی از سال ۱۳۸۹ که او آن را "سال همت مضاعف و کار مضاعف" نامیده بود، گفت در سال گذشته، ایران توانست کارهای بزرگی در زمینه های اقتصادی، سیاسی، علم و فناوری و سیاست خارجی انجام دهد.

او از هدفمندی یارانه ها به عنوان "یک کار بزرگ" یاد کرده که دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در یک سال گذشته آن را انجام داده است.

بنابر قانون مصوب مجلس، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات با اجرای آن حذف و این کالاها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می شود.

بعد از حذف یارانه ها، بنزین از لیتری یکصد تومان به لیتری هفتصد تومان، گازوئیل از لیتری ۱۶.۵ تومان به ۳۵۰ تومان، گاز خودرو از مترمکعبی ۴۰ تومان به ۳۰۰ تومان، گاز طبیعی از مترمکعبی ۱۳ تومان به ۷۰ تومان، هر کیلووات برق از ۱۶.۵ تومان به ۲۷ تا ۲۱۰ تومان و هر مترمکعب آب نیز از ۸۰ تومان به ۲۸۳ تومان رسیده است.

بانک مرکزی ایران دو سال است که از ارائه آمار رشد اقتصادی و دیگر شاخص های مهم خودداری می کند. آماری که به عقیده برخی کارشناسان به دلیل رکود اقتصادی سه سال گذشته، به شدت عملکرد دولت را زیر سئوال می برد و برای همین دولت مانع از انتشار این آمار شده است.

ناآرامی های خاورمیانه

آیت الله خامنه ای در این پیام به ناآرامی های بحرین، یمن و لیبی هم اشاره کرده و ابراز امیدواری کرده است که "خداوند متعال برای این ملت ها، فرج عاجلی برساند و دشمنان ملت ها را با عقوبت خود مجازات کند."

روابط ایران و بحرین اخیرا با اخراج دیپلمات ها، وارد مرحله تازه ای شده است. بحرین اظهارنظرهای مقام های ایرانی در باره ناآرامی های این کشور را دخالت در مسایل داخلی این کشور خوانده و رد کرده است.

امروز (دوشنبه، اول فروردین) تجمعی در تهران در برابر دفتر سازمان ملل برگزار شده که در آن، شرکت کنندگان، خواهان آن شده اند که مقامات ایرانی، نیروهای مردمی به بحرین اعزام کنند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، ماه پیش تحولات سیاسی خاورمیانه را "بیداری اسلامی" خوانده و گفته بود عامل اصلی حرکت مردمی در مصر و تونس، "احساس تحقیری است که در مردم به خاطر وضعیت سرانشان و نوکری آنها نسبت به آمریکا به وجود آمده است."

مطالب مرتبط