مقام ایرانی: برگزاری نوروز؛ گامی در جهت تقویت دیپلماسی فرهنگی

تخت جمشید
Image caption دولت ایران تصمیم داشت جشن جهانی نوروز را در تخت جمشید برگزار کند

یک مقام وزارت امور خارجه ایران برجسته کردن نوروز را گامی در جهت "تقویت دیپلماسی فرهنگی" ایران عنوان کرد.

حمید رضا شاکری نیاسر، مدیر کل امور ایرانیان خارج از این کشور، در گفتگو با ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزاری جشن جهانی نوروز را از ویژگی های خاص جمهوری اسلامی خواند و گفت پر رنگ کردن این جشن جلوی مصادره نامتعارف آن را از سوی برخی از جریانات خارج از کشور گرفته است.

آقای شاکری نیاسر گفت: "ما هر ایرانی خارج از کشور را یک سفیر فرهنگی برای ایران می دانیم" و افزود که برنامه های شاد و متنوعی برای بزرگداشت این جشن در میان ایرانیانی که خارج از ایران هستند تدارک دیده شده است.

این در حالیست که به تازگی موضوع برگزاری جشن نوروز در ایران و دعوت از سران کشورهای خارجی برای شرکت در این مراسم از یک سو و سفر اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در جشن نوروز از سوی دیگر واکنش های فراوانی در ایران ایجاد کرد تا جائیکه سفر آقای رحیم مشائی لغو شد و خبرگزاری مهر روز ۲۸ اسفند، دلیل لغو این سفر را "مخالفت‌های صورت گرفته" با سفر وی ذکر کرد، اما در مورد این "مخالفت ها" توضیح بیشتری نداد.

اما در روایتی متفاوت، خبرگزاری ایرنا به نقل از محمد حسن صالحی، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری ایران نوشت: "با توجه به تغییرات ایجاد شده در برنامه‌های دبیر کل سازمان ملل متحد، سفر آقای رحیم مشائی به نیویورک به زمان دیگری موکول شده است."

در پی اعلام تصمیم دولت برای دعوت از سران برخی کشورهای خارجی و برگزاری مراسم نوروز در تخت جمشید، مخالفت محافظه کاران سنتی با این تصمیم دولت بالا گرفت.

عده‌ای از منتقدان، تصمیم به برگزاری این مراسم را، همزمان با کشته شدن شیعیان معترض بحرینی توسط دولت آن کشور، نامناسب دانسته و خواستار لغو آن شدند.

عده‌ای دیگر از مخالفان، بزرگداشت نوروز در تخت جمشید را یادآور برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در زمان حکومت شاه سابق ایران دانسته و به عنوان نمونه‌ای از اقدامات محمود احمدی‌نژاد و رئیس دفتر او اسفندیار رحیم مشائی در ترویج "ملی گرایی"، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

گروهی از منتقدان می‌گویند که هواداران دولت با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند که آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.