هشدار آیت الله خامنه ای نسبت به طرح انتقادات در ایران

آیت الله خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای گفت و گو را راه حل رفع اختلافات دانسته است

آیت الله علی خامنه ای در اولین سفر خود به مشهد در سال ۱۳۹۰ نسبت به روند جاری در ایران و طرح انتقادها بصورت علنی توسط مسئولان هشدار داده است. رهبر جمهوری اسلامی ایران در سفر خود به شهر مذهبی مشهد گفته "من به مسئولان کشور به طور جد در این زمینه تذکر و هشدار می دهم".

آیت الله خامنه ای در توضیح نقطه نظر خود گفته است: "با آنکه مسئولان از همدیگر گلایه دارند و این گلایه ها هم به حق باشد، این گلایه ها را در معرض افکار عمومی مطرح نکنند چرا که این کار ضربه به اتحاد ملی است."

رهبر جمهوری اسلامی با تایید وجود انتقادها به نحوه اداره کشور، وجود این انتقادها را به همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی ارجاع داده و وجود انتقاد و گلایه بین قوای مجریه و مقننه را "طبیعت کار" دانسته است.

آیت الله خامنه ای گفت و گو را راه حل رفع اختلافات دانسته و به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، گفته است: "مسائل جزیی اهمیتی ندارد و می توان آنها را از طریق گفت و گو حل کرد".

رهبر ایران به این مساله اشاره نکرده است که مسائل مهم تر و غیرجزیی چه چیزهایی هستند و آیا مثلا تاخیر دولت آقای احمدی نژاد در ارائه بموقع لایحه بودجه که یکی از موضوعات جدی مورد انتقاد مجلس ایران بوده، از اینگونه مسایل است یا نه و اصولا اینگونه موضوعات چگونه باید حل شود.

طی سالهای اخیر برخی نمایندگان و مسئولان بلندپایه در ایران به بی توجهی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به رویه موجود در قانون و عرف سیاسی در کشور انتقاد کرده اند. در موارد متعددی علی لاریجانی رییس مجلس ایران مجبور به ابلاغ قوانین شده و نوعی رویارویی جدی بین آقای احمدی نژاد و مجلس بوجود آمده است.

در رویارویی دو قوه، آقای احمدی نژاد در اظهارات خود تا آنجا پیش رفت که یکی از شعارهای معروف آیت الله خمینی که گفته بود مجلس در راس امور است را مورد انتقاد قرار داد و گفت ساختار سیاسی ایران در زمان این اظهارات از سوی آقای خمینی با ساختار سیاسی کنونی ایران که در راس آن نخست وزیر قرار ندارد، متفاوت است.

از دید ناظران، درخواست آیت الله خامنه ای برای پنهان کردن انتقادات و گلایه ها از دید افکار عمومی قسمت مهم سخنان اوست، چرا که دعوت به گفت و گو و همکاری بین قوای سه گانه همواره از سوی وی مطرح می شده است. در این راستا به گفته این ناظران به نظر می رسد که آیت الله خامنه ای با توجه به شرایط منطقه و اعتراضاتی که تاکنون در چندین کشور منجر به تغییر رژیم ها شده است، نگران اثرگذاری طرح علنی انتقادات بر افکار عمومی و واکنش مردمی است.

حکومت جمهوری اسلامی در طول بویژه دو سال گذشته و پس از بروز اعتراضات سراسری به نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر و تحولات پس از آن، تمامی تلاش خود را برای بستن مجاری اطلاع رسانی در میان افکار عمومی بکار گرفت؛ سیاستی که از اخلال در پخش برنامه های تلویزیونی، تا انسداد سایت های اینترنتی و قطع رابطه رهبران جنبش اعتراضی با افکار عمومی، اشکال مختلف آن بود.

"ادامه شکست های آمریکا در منطقه"

آیت الله خامنه ای در صحبت های خود در مشهد، به سیاست های آمریکا در منطقه خاورمیانه و مناطق مجاور حمله کرد و پیش بینی کرد "سلسله شكست‌های آمريكا در منطقه ادامه پيدا خواهد كرد".

او گفت: "حوادث اخير منطقه، حوادث مصر، تونس، ليبی و بحرين، حوادث بسيار مهمی است و تحولی بنيادين در اين منطقه عربی و اسلامی در حال وقوع است كه نشانه بيداری امت اسلام است."

از دید آیت الله خامنه ای "حركتی كه در منطقه آغاز شده است، حركت امت اسلامی و به سمت اهداف اسلامی است و طبق وعده الهی قطعاً به پيروزی خواهد رسيد".

وی در خصوص سیاست آمریکا در قبال تحولات مورد بحث گفت: "آمريكايی‌ها در ابتدا در مقابل حوادث منطقه متحير مانده و باورشان نمی‌شد كه چنين تحولی رخ داده باشد و از اين روی دچار بی‌تحليلی شدند و بعد هم چون تحليل درستی از حوادث نداشتند و مردم را نمی‌شناختند، مواضع متناقضی گرفتند".

از دید تحلیلگران، آیت الله خامنه ای در حالی به سیاست های آمریکا در قبال جنبش های اعتراضی مردم خاورمیانه و آفریقا اعتراض می کند که هشدار آمریکا به عدم استفاده از زور توسط کشورهایی چون مصر که متحد واشنگتن محسوب می شدند، از جمله عوامل اصلی موفقیت مردم در پیروزی بر رهبرانی بوده که چندین دهه زمام امور را در دست داشتند. امکان توسل به سرکوب تمام عیار در صورت عدم وجود فشار آمریکا می توانست شرایط را به گونه ای دیگر رقم زند. این تحلیلگران از نمونه لیبی به عنوان مثالی در این زمینه یاد می کنند.

آیت الله خامنه ای در ادامه سخنان خود گفت آمریکایی ها بدنبال پیاده کردن سیاست براندازی از درون در ایران هم بودند. به گفته وی "در اين ترفند، عوامل آنها در داخل كشور، افراد ضعيف و فرومايه و حقيقتاً دست‌خوش هواهای نفسانی (بودند) كه سعی كردند شايد بتوانند اين كار را انجام دهند، اما معلوم بود حركت شكست‌خورده و كاريكاتوری مضحك و بی‌نتيجه است و ملت ايران بر دهان آنها كوبيدند."

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، آیت الله خامنه ای در ادامه گفت: " آنها (آمريكايی‌ها) ادعا می‌كنند كه ما با ديكتاتوری‌ مخالف و با حقوق ملت‌ها موافقيم اما دروغ مي‌گويند، به دليل آنكه اينها نه فقط به ملت‌های ديگر رحم نمی‌كنند بلكه به ملت خودشان هم رحم نمی‌كنند. همين رئيس‌جمهور كنونی آمريكا، هزاران ميليارد دلار را در وضعيت اقتصادی بسيار بد و ركود اقتصادی اين كشور از كيسه ملت خود صرف كرد تا بانك‌ها و صنايع يعنی كمپانی‌ها را زنده نگهدارد."

وی در پایان با حمله به شخص باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و بیان اینکه "او نمی فهمد و غافل و گیج است" به مشابه دانستن معترضین در ایران و مصر حمله کرد و خاطر نشان کرد که "مردم ایران در ۲۲ بهمن هر سال در میدان آزادی جمع می شوند و شعار آنها مرگ بر آمریکا است".

مطالب مرتبط