جشن نوروزی دولت ایران در نیویورک لغو شد

سازمان ملل - نیویورک حق نشر عکس afp
Image caption پیشتر، سفر آقای رحیم مشائی به نیویورک برای شرکت در جشن نوروز لغو شده بود

محمد خزاعی نماینده ایران در سازمان ملل متحد، از لغو مراسم جشن ویژه ایرانیان در آمریکا که قرار بود روز شنبه آینده، به ابتکار دولت و به مناسبت نوروز برگزار شود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای خزاعی امروز ۲ فروردین (۲۲ مارس) اعلام کرد که این تصمیم، به خاطر ابراز همدردی با مردم مسلمان "برخی کشورهای منطقه که توسط حاکمان دیکتاتور آن‌ها یا نیروی خارجی کشته شده‌اند" گرفته شده است.

همین خبرگزاری سه روز قبل، از لغو سفر رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک برای شرکت در مراسم جهانی جشن نوروز در سازمان ملل به علت "مخالفت‌های صورت گرفته" با این سفر خبر داده بود.

پیش از آن، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با بی‌بی‌سی تایید کرده بود که یک هیات سیاسی دولت ایران برای سفر به نیویورک تقاضای ویزا کرده است.

محمد خزاعی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر، با اشاره به لغو مراسم جشن ویژه ایرانیان در آمریکا تاکید کرده است که "مراسم رسمی سازمان ملل متحد" که در اجرای قطعنامه این سازمان در مورد بزرگداشت نوروز برنامه ریزی شده، کماکان برگزار خواهد شد.

بالاگرفتن انتقادات از 'جشن جهانی نوروز'

لغو مراسم جشن نوروز در نیویورک در شرایطی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر، انتقاد چهره‌های روحانی و سیاسی محافظه کار به تصمیم دولت برای برگزاری جشنواره‌ای نوروزی در تخت جمشید بالاگرفته است.

دولت محمود احمدی‌نژاد از سال گذشته، به برگزاری "جشن جهانی نوروز" در ایران با دعوت از تعدادی از روسای جمهوری و دیگر مقامات کشورهای منطقه پرداخته است.

مقام‌های دولتی گفته‌اند که امسال قصد دارند این جشن را به گونه‌ای گسترده‌ برگزار کنند و از دعوت سران ۱۲ کشور برای شرکت در آن خبر داده‌اند؛ هرچند مشخص نیست در عمل، چه تعداد از مدعوین برای حضور در جشنواره نوروزی در ایران حضور پیدا کنند.

عده‌ای از منتقدان، تصمیم به برگزاری مراسم جشن را، همزمان با کشته شدن شیعیان معترض بحرینی و یمنی توسط دولت های آن کشور ها، نامناسب دانسته و خواستار لغو این مراسم شده‌اند.

عده‌ای دیگر از مخالفان، بزرگداشت نوروز در تخت جمشید را یادآور برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در زمان حکومت شاه سابق ایران دانسته و به عنوان نمونه‌ای از اقدامات آقای احمدی‌نژاد و آقای رحیم مشائی در ترویج "ملی گرایی"، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

در یکی از این گونه انتقادات، جامعه روحانیت مبارز شیراز با صدور بیانیه‌ای، با اشاره به برنامه ریزی مسئولان اجرایی برای "حضور گروه‌های موسیقی از ۳۰ استان و ۲۰۰ موسیقیدان از سراسر کشور و حتی خارج از کشور" در جشنواره نوروز، چنین تمهیداتی را موجب "نگرانی روحانیت متعهد، خانواده‌های معزز شهدا و مؤمنین و دلسردی نیروهای حزب‌الله" دانسته است.

گروهی از منتقدان می‌گویند که هواداران دولت با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند که آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.

آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، دیروز در سخنرانی نوروزی خود در مشهد، با اشاره‌ای کلی به نحوه برگزاری مراسم نوروز گفت: "حوادث تلخی که در برخی از کشور‌ها نسبت به مردم انجام می‌گیرد ـ در بحرین نسبت به مردم عزیز آنجا، در یمن، در لیبی ـ عید را بر ما گوارا نمی‌کند و مانع از این است که انسان شادی عید را به تمامه احساس کند."

مطالب مرتبط