به روز شده:  12:27 گرينويچ - سه شنبه 22 مارس 2011 - 02 فروردین 1390

ایران پس از انتخابات

گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان، درباره آزادی موقت و مرخصی نوروزی تعدادی از زندانیان سیاسی

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اولین روز سال نو در ایران در حالی سپری شد که به گفته فعالان حقوق بشر بسیاری از زندانیان سیاسی و افرادی که در حوادث پس از انتخابات سال 88 در ایران دستگیر شده اند از حق مرخصی برخوردار نشده و این روزها را در زندان سپری می کنند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در هفته پایانی سالی که گذشت در ارتباط با اعطای مرخصی به زندانیان حوادث انتخاباتی سال ۸۸ گفته بود مرخصی زندانیان امنیتی باید با هدفمندی انجام شود" و افزوده بود "اگر احساس شود که....این افراد برای اصلاح خود اقداماتی انجام داده اند، برای مرخصی آنان اقدام می کنیم."

به دنبال سخنان دادستان تهران و در آستانه سال نو خورشیدی، 15 نفر از زندانیان سیاسی شناخته شده در ایران برای گذران تعطیلات نوروزی به مرخصی آمدند و یا موقتا از زندان آزاد شدند.

جلال فرهنگ، بی‌بی‌سی، با عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشر، گفت‌وگو کرده و از او پرسیده است که آیا آزادی شماری از زندانیان سیاسی را می توان به نوعی نرم شدن موضع جمهوری اسلامی در مورد مخالفانش تلقی کرد؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.