اعتراض مادر یک زندانی به 'فشارهای غیر اخلاقی' بر زندانیان در ایران

مهدی محمودیان حق نشر عکس JARAS
Image caption مهدی محمودیان به پنج سال حبس محکوم شده و در زندان رجایی شهر دوران حبس خود را می‌گذراند

مادر مهدی محمودیان، از نخستین افشاگران وضعیت بازداشتگاه کهریزک، مسئولان امنیتی را متهم کرد که در وسایل زندانیان "موبایل با عکس‌ها و فیلم‌های غیراخلاقی" قرار می‌دهند تا آنها را تحت فشار گذاشته و به "اعتراف‌های دروغین" وا دارند.

فاطمه الوندی، مادر این روزنامه نگار زندانی، طی نامه‌ای سرگشاده به مقام‌های قضایی و امنیتی ایران که در سایت جرس چاپ شده، همچنین نوشته است که این مقام‌ها، او را به وزارت اطلاعات احضار کرده و هشدار داده‌اند که اگر با رسانه‌ها مصاحبه کند، با وی و پسر زندانیش برخورد خواهد شد.

مهدی محمودیان، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و انجمن دفاع از حقوق زندانیان، از نخستین کسانی بود که از مدت‌ها قبل از انتخابات ریاست جمهوری دهم، به انتشار مطالبی در مورد بدرفتاری با زندانیان بازداشتگاه کهریزک پرداخت.

در پی اثبات بدرفتاری شدید با زندانیان کهریزک و مرگ تعدادی از آنها، حکومت ایران در مرداد ۱۳۸۸ اعلام کرد که این بازداشتگاه را تعطیل کرده است، با این حال آقای محمودیان حدود یک ماه بعد دستگیر شد.

به نوشته رسانه های منتقد دولت، تداوم پی گیری وضعیت بازداشت شدگان کهریزک و نیز تهیه تصاویری از دفن تعدادی از جانباختگان اعتراضات خیابانی در "گورهای بدون نام" در بهشت‌زهرا، دلایل زندانی شدن این روزنامه نگار بوده است.

وی در اردیبهشت سال گذشته در دادگاه بدوی به جرم تبانی علیه نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و در شهریور ماه، با تایید این حکم در دادگاه تجدید نظر به زندان گوهردشت کرج انتقال یافت.

در خرداد ماه همان سال، مادر مهدی محمودیان در مصاحبه‌ای با سایت جرس گفت که فرزندش به دنبال بدرفتاری‌های صورت گرفته در زندان به عفونت ریه، مشکلات شدید تنفسی و ناراحتی‌های کلیوی مبتلا شده است.

مطالب مرتبط