راه آهن کرمان-زاهدان دوباره افتتاح شد

راه آهن
Image caption مسیر ریلی کرمان _ زاهدان پیشتر یکبار در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران افتتاح شده بود

با افتتاح راه آهن زاهدان-کرمان، نخستین قطار آزمایشی در این مسیر روز جمعه ۵ فروردین (۲۵ مارس)، زاهدان را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی داوودی، مدیرکل راه آهن جنوب ایران با اعلام این خبر گفت که این قطار گنجایش ۲۰۰ مسافر را دارد.

او گفت که قطار مذکور در طول مسیر خود از شهرهای کرمان، یزد و قم می گذرد و قیمت بلیط آن ۲۸ هزار تومان خواهد بود.

این در حالی است که راه آهن کرمان-زاهدان یک بار هم در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ "افتتاح" شده بود.

خبرگزاری ایلنا در آن زمان گزارش داده بود که به دلیل نیمه کاره بودن مسیر راه آهن از بم تا زاهدان، قطار آزمایشی که از تهران حرکت کرده بود در منطقه شورگرد دچار مشکل شد و افتتاح مسیر تنها با حضور مسئولان راه آهن و مسئولان استانی برگزار شد.

پس از آن بود که حمید بهبهانی وزیر وقت راه و ترابری، دلیل عدم حضور خود و رئیس جمهوری در مراسم افتتاح را شرکت در فعالیت های انتخاباتی عنون کرد.

اکنون مدیرکل راه آهن جنوب ایران می گوید که پس از ایام تعطیلات نوروزی، مسافران علاوه بر سطح شهر می توانند در ایستگاه قطار هم بلیط تهیه کنند.

آقای داوودی گفت: "چنانچه نواقص دستگاه های خطوط ارتباطی توسط معاونت ساخت راه و ترابری برطرف شود، افزایش سرعت، کاهش زمان سفر و افرایش تعداد قطارها را نیز شاهد خواهیم بود."

با گشایش راه آهن کرمان-زاهدان، شرق آسیا از طریق خط آهن سراسری ایران به ترکیه و از آنجا به اروپا متصل خواهد شد.

منتقدان دولت ایران می گویند که بعضی پروژه های افتتاح شده در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، به صورت ناقص و فقط با هدف تبلیغ برای آقای احمدی نژاد افتتاح شده بودند.

از جمله این طرح ها می توان به راه آهن اصفهان-شیراز ، کرمان-زاهدان و هم چنین بزرگراه تهران-پردیس اشاره کرد که تنها چند ساعت پس از راه اندازی بسته شدند.

مطالب مرتبط