پلیس ایران طرح تشدید برخورد با تخلفات اتوبوس ها را اجرا می کند

تصادف در جاده
Image caption هر بیست و پنج دقیقه، یک نفر در تصادفات جاده ای ایران کشته می شود

رئیس پلیس راهنمائی و رانندگی ایران از اجرای طرح تشدید برخورد با تخلفات اتوبوس ها و شرکت های مسافربری با توجه به افزایش تصادفات اتوبوس ها در جاده های این کشور از روز پنج شنبه چهارم فروردین ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سرتیپ اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی با اشاره به اینکه در ایام تعطیلات نوروزی تاکنون ۱۵ فقره تصادف اتوبوس در کشور رخ داده است، گفت: "اتوبوس حادثه دیده کاروان راهیان نور در کرمان متعلق به شرکتی بوده است که فعالیت آن به دلیل تخلف تا اطلاع ثانوی تعطیل شده بوده است."

واژگون شدن یک اتوبوس کاروان "راهیان نور" در استان کرمان در روز اول فروردین ۱۱ کشته و ۳۷ زخمی برجای گذاشت. این اتوبوس حامل دانشجویان دختر دانشگاه پیام نور شهرستان کهنوج استان کرمان بود.

در روز دوم فروردین هم تصادف یک اتوبوس با کامیون در کرمان، پنج کشته برجای گذاشت.

آقای مومنی خستگی و خواب زدگی، تخطی از سرعت مجاز و انحراف به چپ را از مهمترین علل تصادف اتوبوس ها در نوروز امسال دانست.

او همچنین اعلام کرد که از حرکت اتوبوس های فاقد کمک راننده در مسیرهای تعیین شده جلوگیری می شود.

همزمان سرهنگ حیدر حیدری، معاون عملیات و امداد هلال احمر ایران اعلام کرد که از آغاز سفرهای نوروزی بر اثر سوانح جاده ای تاکنون ۱۲۱ نفر کشته و هزار و ۴۲۲ نفر مجروح و مصدوم شده اند.

او گفت: "در این مدت ۷۴۴ مورد اسکان اضطراری برای مصدومین تصادفات صورت گرفته و به مصدومین غذای گرم و وسایل زیستی داده شده است."

اعمال محدودیت ترافیکی در جاده های منتهی به تهران

پلیس راه استان های تهران و البرز از ایجاد محدودیت های ترافیکی در مسیرهای پر تردد و منتهی به پایتخت در روز جمعه، پنجم فروزدین ماه خبر داد.

همایون شریفی، رئیس پلیس تهران علت ایجاد این محدودیت ها را بازگشت بسیاری از مسافران نوروزی به تهران در این روز عنوان کرد.

آقای شریفی گفت:"روز جمعه پنجم فروردین در جاده چالوس _ کرج از ساعت ۱۵ الی ۲۴ تردد خودروها از مرزن آباد به سمت کرج یک طرفه است و در جاده هراز نیز تردد خودروها از ساعت ۱۳ الی ۲۳ شب از رودهن به سمت تهران یکطرفه است."

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته اند و به عقیده کارشناسان، بخشی از کاهش تلفات انسانی به این تلاش ها مربوط می شود.

با وجود این به گفته کارشناسان هنوز جاده های ایران نا امن است و خودروهای تولیدی از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

برآورد خسارات تصادفات چندان آسان نيست اما عده ای ميزان آن را سالانه بيش از پنج هزار ميليارد تومان (بيش از 5.5 ميليارد دلار) برآورد می کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ایران گزارش داده که در این کشور به طور متوسط در هر 25 دقیقه یک نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهد.