انتقاد از تشویق برگزاری مراسم عروسی در کربلا توسط تلویزیون ایران

کربلا حق نشر عکس AFP
Image caption شهر کربلا یکی از مقدس ترین اماکن مذهبی شیعیان است

سرتیپ محمد (میرفیصل) باقرزاده، رئیس "بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس" از پخش مراسم عروسی یک زوج ایرانی در کربلا توسط تلویزیون ایران انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای باقرزاده روز جمعه ۵ فروردین ( ۲۵ مارس) با اشاره به اینکه این زوج "با اعتقاد به آثار معنوی حرمین" مراسم خود را در کربلا انجام داده اند، گفت: "مراسم عروسی با حاشیه و افراط و تفریط هایی همراه است و بهتر است زوج های جوان پس از برگزاری مراسم ازدواج و برای آغاز زندگی به اماکن مقدس مشرف شوند."

روز گذشته واحد مرکزی خبر از ازدواج یک زوج ایرانی در کنار آرامگاه امام حسین و حضرت عباس در کربلای عراق خبر داد.

بنابر این گزارش، مراسم ازدواج این زوج دانشجو با استقبال گسترده زائران ایرانی حاضر در بین الحرمین روبرو شد.

اما آقای باقرزاده برگزاری چنین مراسمی در چنین مکان ها و روزهایی را نادرست خواند و گفت: "این مکان یادآور صحنه های جانسوزی است که بر اهل بیت رفته است و در چنین روزهایی نیز مردم بحرین و دیگر کشورهای اسلامی در سوگ عزیزانشان عزادارند."

او با بیان اینکه برپایی چنین مراسمی ممکن است تبعات منفی داشته باشد گفت: "در عرف مردم عراق برپایی مراسم عقد و عروسی در بین الحرمین ممکن است پسندیده نباشد و نارضایتی علما و مسئولین این کشور را در پی داشته باشد."

او از مسئولان خواست که نظارت بیشتری بر اینگونه امور داشته باشند و از زائرین خواست که حرمت اماکن مقدس مذهبی را حفظ کنند.

پس از حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق که به سقوط حکومت صدام حسین منجر شد، زائران ایرانی برای دیدار از شهرهای مقدس شیعیان به عراق می روند.

نجف، سامرا و کربلا از مهمترین شهرهایی است که زائران شیعه از جمله از ایران، بحرین، عربستان، عمان، امارات و کویت به آنجا سفر می کنند.

شهر کربلا در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد، پایتخت عراق قرار دارد و مدفن دو شخصیت مذهبی شیعه است. این شهر بیش از دیگر شهرهای زیارتی عراق، پذیرای زائران است.

مطالب مرتبط