واکنش‌ها به اخراج خبرنگار تلویزیون ایران از فرانسه

کامران نجف زاده حق نشر عکس FARS
Image caption آقای نجف زاده هنگام ورود به تهران مورد استقبال چند تن از مقامات ایرانی قرار گرفت

در پی اخراج کامران نجف زاده، خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از فرانسه، مقامات تلویزیون ایران این اقدام را "مغایر گردش آزاد اطلاعات" دانستند و آن را محکوم کردند.

حسین عابدینی، مدیرکل اخبار خارجی سازمان صدا و سیمای ایران امروز شنبه ۶ فروردین (۲۶ مارس) گفت که دولت فرانسه به دلیل مواجه شدن با "عدم اقبال افکار عمومی بین المللی"، به دنبال "فرافکنی" و ترویج ایران هراسی است.

به گفته او، در نامه وزارت امور خارجه فرانسه به آقای نجف زاده، دلیل اخراج او، تهیه گزارش هایی عنوان شده که در "امنیت عمومی فرانسه" اخلال ایجاد کرده است.

آقای عابدینی گفت که آقای نجف زاده خبرنگاری "حرفه ای و مجرب" و در بیان دیدگاه های مختلف، "منصف" بوده است.

پیش تر یک دیپلمات فرانسوی به بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک گفته بود که دولت فرانسه در پاسخ به اخراج جی دشموخ، معاون دفتر خبرگزاری فرانسه در تهران توسط دولت ایران، موضوع اخراج آقای نجف زاده را بررسی می کند.

کارت خبرنگاری آقای دشموخ و ده خبرنگار دیگر که برای رسانه های خارجی کار می کردند روز ۲۶ بهمن، یک روز پس از تجمع گسترده مخالفان دولت ایران در پایتخت این کشور توقیف شده بود و او روز ۲۰ اسفند از ایران اخراج شد.

'نشانه عدم وجود کمترین آزادی بیان در غرب'

اخراج آقای نجف زاده از فرانسه در میان دست اندرکاران رسانه های ایران نیز واکنش ایجاد کرده است.

مدیرعامل خبرگزاری فارس این اقدام را "نشانه عدم وجود کمترین سطح از آزادی بیان و عقیده در غرب" دانست و گفت که کشورهای غربی به هیچ خبرنگاری، "حتی خبرنگاران خودشان" اجازه انتشار آزادانه اخبار را نمی دهند.

خبرگزاری فارس همچنین گزارش داده است که ۱۷۰۰ خبرنگار ایرانی شاغل در خبرگزاری های ایران با انتشار اطلاعیه ای، اخراج آقای نجف زاده را محکوم کرده اند و خواستار رعایت حقوق بشر در کشورهای غربی شده اند.

بنا بر این گزارش، در این اطلاعیه نوشته شده که آقای نجف زاده به دستور مستقیم نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از این کشور اخراج شده است و اخراج او سندی زنده برای عدم وجود دموکراسی و آزادی بیان در فرانسه محسوب می شود.

۱۵۰ تن از خبرنگاران سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز از صدور این اطلاعیه حمایت کرده اند.

آقای نجف زاده بامداد امروز به ایران بازگشت و در فرودگاه مورد استقبال علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری ایران، عبدالرضا بوالی، مدیر واحد مرکزی خبر و حسین عابدینی، مدیرکل اخبار خارجی سازمان صدا و سیما قرار گرفت.