ایران از سازمان ملل خواست که سوزاندن قرآن را محکوم کند

تری جونز
Image caption تری جونز پیش از این اعلام کرده بود که در سالگرد یازده سپتامبر قرآن را آتش می زند که پس از واکنش های داخلی و خارجی از این عمل خود منصرف شد

محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، با نوشتن نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار موضع گیری این سازمان در برابر سوزاندن قرآن شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای خزاعی روز شنبه ۶ فروردین (۲۶ مارس) با ابراز تاسف ایران از سوزاندن قرآن در آمریکا آن را در راستای موج اسلام هراسی در بخشی از جهان دانست.

تری جونز، کشیش آمریکایی که پیش از این بارها تهدید به سوزاندن قرآن کرده بود بالاخره روز دوشنبه اول فروردین (۲۱ مارس) کتاب مقدس مسلمانان را به آتش کشید.

او که کشیش کلیسایی کوچک در فلوریداست ابتدا گفته بود در نهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر مراسم قرآن سوزی اجرا خواهد کرد، اما بعدا در پی فشار چهره های سیاسی و دینی آمریکا برنامه خود را به حالت تعلیق درآورد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: "این اقدام و اقدامات تهاجمی مشابه علیه اسلام و مقدسات اسلامی احساسات میلیون ها مسلمان را در سراسر جهان جریحه دار کرده است."

او انجام چنین عملی را به مثابه جرمی که ترغیب خشونت می کند دانست و خواستار پی گیری و مواخذه طراحان و عاملان آن شد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران روز پنج شنبه ۴ فروردین با محکوم کردن سوزاندن قرآن توسط کشیش آمریکایی گفته بود که دولت آمریکا بر اساس عرف و حقوق بین الملل مسئولیت دارد تا از اشاعه تنفر مذهبی جلوگیری کند.

تری جونز پیش از این درباره دلیل کار خود گفته بود: "از مسلمانان نفرت ندارد، اما از سوزاندن قرآن "برای هشدار درباره اصول اعتقادی و ایدئولوژی اسلام" که از آن نفرت دارد، استفاده خواهد کرد.

آقای جونز گفته بود: "شاید وقت آن رسیده باشد که ما به روشی جدید ایستادگی و با تروریسم مبارزه کنیم."

ابراهیم هوپر، سخنگوی شورای روابط اسلامی- آمریکایی مستقر در واشنگتن درباره این اقدام گفت: "تری جونز به شهرت پانزده دقیقه ای خود رسید و ما با صحبت بیشتر درباره این اقدام نباید دقایق بیشتری برای مطرح کردن وی تلف کنیم."

پیش از این و در زمانی که کشیش جونز برای اولین بار اعلام کرد که قصد سوزاندن قرآن را در سالگرد واقعه یازده سپتامبر دارد، با موجی از واکنش در سراسر آمریکا و جهان روبرو شد و بسیاری از شخصیت های سیاسی و دینی جهان از او خواستند که برای جلوگیری از پیامدهای بعدی از تصمیم خود منصرف شود.

تعدادی از مقامات سیاسی و مراجع دینی ایران نیز نسبت به اجرای این تصمیم هشدار داده و خواستار جلوگیری از وقوع آن شده بودند.

مطالب مرتبط