افزایش سی درصدی سفرهای نوروزی در ایران

سفرهای نوروزی

شهباز یزدانی، رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور، می گوید که در هفت روز نخست فروردین ماه سال جدید بیش از ۹۴ میلیون نفر - سفر در ایران صورت گرفته است.

به گفته آقای یزدانی، سفرهای نوروزی در هفته نخست سال ۱۳۹۰ نزدیک به سی درصد رشد نسبت به مدت زمان مشابه در نوروز ۱۳۸۹ داشته است که تعداد سفرها بیش از ۷۷ میلیون و پانصد هزار نفر - سفر بوده است.

علاوه بر مسافرت های نوروزی در داخل ایران، طی سالهای اخیر، ایرانیان بسیاری در تعطیلات نوروز به کشورهای همسایه این کشور سفر می کنند.

ترکیه، دوبی، باکو و تایلند چهار مقصد توریستی هستند که به ترتیب در سالهای گذشته مسافران ایرانی بسیاری را در روزهای نخست فصل بهار پذیرا بوده اند.

این در حالی است که بسیاری از شرکت های مسافرتی و خطوط هوایی، بهای بلیط هواپیما را در هفته های اول فروردین ماه تا ۲۰ درصد افزایش داده اند.

در داخل ایران هم، سفرهای نوروزی همواره با مشکلات جاده ای و اسکان مسافران همراه بوده است.

برخی از شهرهای بزرگ ایران مانند مشهد، اصفهان و شیراز، در ایام نوروز، پذیرای چند صد هزار مسافر از نقاط مختلف ایران هستند که اسکان این تعداد مسافر در اماکن توریستی و هتل های این شهرها، تقریبا همیشه غیر ممکن بوده است و تعداد زیادی از مسافران در مدارس، مساجد و یا خانه های شخصی ساکنان این شهرها اسکان یافته اند.

شاید تنها بخش ایران که در ایام نوروز ظرفیت پذیرایی از چند میلیون مسافر را دارد، شهرهای کناره دریای خزر در استان های گرگان، مازنداران و گیلان باشند که به علت خصوصیت جغرافیایی و توسعه سنتی و مدرن فرهنگ میهمان پذیری ساکنان شهرهای آن، تقریبا در تمامی روزهای سال میزبان تعداد قابل توجهی از مسافران هستند.

در همین حال، همه ساله، همزمان با آغاز سفرهای نوروزی و افزایش حجم سفرها در جاده های ایران آمار تصادفات جاده ای هم در این روزها بیشتر می شود و پلیس ایران طی سالهای گذشته تلاش کرده است که با اجرای طرح های ویژه از آمار تصادفات و تلفات جاده ای بکاهد.

از آغاز تعطیلات نوروزی در ایران، هر روز خبرهایی از کشته شدن و مجروح شدن تعداد زیادی از مسافران نوروزی در اثر حوادث جاده ای در این کشور منتشر می شود.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف نخستین کشورها از نظر حوادث مرگبار جاده ای قرار دارد.

بنابر آمار اعلام شده از سوی ایران به سازمان بهداشت جهانی، در سال ۱۳۸۷ در این کشور بیش از ۲۲ هزار و ۹۰۰ نفر در تصادفات رانندگی کشته و بیش از ۶۸۵ هزار نفر زخمی شده اند.

مطالب مرتبط