کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران: شورای حقوق بشر بازیچه است

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل حق نشر عکس Reuters
Image caption شورای حقوق بشر برای نخستین بار برای ایران گزارشگر ویژه تعیین کرده است

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با انتشار بیانیه‌ای، شورای حقوق بشر سازمان ملل را "بازیچه دست قدرت‌های بزرگ و زدوبندهای پشت پرده اعضای آن" و "فاقد صلاحیت بررسی مسائل حقوق بشری کشور‌ها" دانست.

بیانیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم، امروز ۶ فروردین (۲۸ مارس) و در پی برگزاری جلسه فوق العاده این کمیسیون به منظور بررسی قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر در مورد ایران صادر شده است.

هفته گذشته، کشورهای عضو این شورا، با صدور قطعنامه‌ای خواستار تعیین گزارشگر ویژه برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ایران شدند.

قطعنامه شورای حقوق بشر، که مسئولیت نظارت و رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر را در کشورهای جهان برعهده دارد، با بیست و دو رای مثبت، هفت رای منفی و چهارده رای ممتنع، به تصویب اعضای این شورا رسیده است.

با این حال، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، قطعنامه اخیر را "فاقد ارزش حقوقی" دانسته و تاکید کرده که این قطعنامه، توسط شورایی صادر شده که در آن، "کشورهایی مانند عربستان و بحرین که بر خلاف همه موازین بین‌المللی و اصول حقوق بشری در حال کشتار مردمی هستند که با دست خالی و با شعارهای سیاسی درخواست‌های خود را مطرح می‌نمایند" عضویت دارند.

در واکنشی جداگانه، به نوشته ایلنا علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، با "سیاسی و غیرحقوقی" توصیف کردن قطعنامه شورای حقوق بشر گفته است: "آمریکا فشار بسیاری به دیگر کشورهای عضو شورای حقوق بشر اعمال کرده تا رأی مثبت همه اعضا را برای قطعنامه ضدایرانی به دست آورد."

آقای بروجردی، همچنین با تقدیر از کشورهایی همچون چین، کوبا و پاکستان به خاطر دادن رای منفی به قطعنامه شورای حقوق بشر، به شدت از موضع کشورهایی مانند مالزی و برزیل در قبال قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل گلایه کرده و مواضع آنها را "متناسب با روابط مثبت این کشور‌ها با ایران" ندانسته است.

وی به طور مشخص، در مورد مالزی تاکید کرده که این کشور مسلمان "نه تنها فریب آمریکا را خورده، بلکه نقطه منفی و سیاهی را در روابط مثبت میان دو کشور ثبت کرده است".

قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر، در حالی صادر شده که ایران، نخستین کشوری است که از زمان تاسیس این شورا در سال۲۰۰۶، برای آن گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین شده است.

پیش‌تر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز، مصوبه اخیر نهاد حقوق بشری سازمان ملل را در مورد ایران، "ناموجه و کاملا سیاسی" دانسته بود.