احتمال اعدام دو ایرانی به اتهام جاسوسی در کویت

نقشه کویت و ایران
Image caption حدود ۴۵ هزار ایرانی در کویت زندگی و کار می‌کنند

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع قضایی کویتی از صدور حکم اعدام برای دو شهروند ایرانی و یک شهروند کویتی به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی برای ایران خبر داد.

این منبع که هویت او فاش نشده است، به خبرگزاری فرانسه گفت که یک تبعه سوریه و یک شخص دیگر که تابعیت هیچ کشوری را ندارد نیز در رابطه با همین پرونده به حبس ابد محکوم شده اند.

بنا بر این گزارش، یک ایرانی دیگر و تنها متهم زن پرونده که دختر یکی از محکومان به اعدام است، از اتهامات وارده تبرئه شده اند.

احکام صادره قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه عالی کویت است.

سه مرد محکوم به اعدام و شهروند سوری محکوم شده به حبس ابد در زمان دستگیری در ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی (بهار ۱۳۸۹) در ارتش کویت خدمت می کردند.

این افراد به گردآوری اطلاعات نظامی در مورد نیروهای آمریکایی و کویتی و انتقال آن به سپاه پاسداران ایران متهم هستند.

خبر بازداشت اعضای یک شبکه متهم به جاسوسی برای سپاه پاسداران ایران را نخستین بار روزنامه القبس در اردیبهشت ماه سال گذشته منتشر کرد.

روز بعد از انتشار این خبر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را "بی پایه و اساس" و بخشی از تبلیغات علیه جمهوری اسلامی خواند و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران هم گفت که انتشار این گونه اخبار بخشی از "پروژه سپاه هراسی" است.

اما چند روز بعد شیخ جابر بن خالد الصباح، وزیر کشور کویت متلاشی شدن شکبه جاسوسی برای سپاه در کویت را تأیید کرد و خواستار همکاری های امنیتی بیشتر میان کشورهای عرب خلیج فارس برای جلوگیری از شکل گیری چنین شبکه هایی شد.

انتشار اخبار در مورد فعالیت این شبکه و سرنوشت اعضای بازداشت شده آن در رسانه های کویت به فاصله اندکی پس از آن متوقف شد.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، دلیل این امر، صدور دستورالعملی توسط دادستان کل کویت خطاب به رسانه ها بود که انتشار خبرهای مربوط به "شبکه جاسوسی ایران" را ممنوع می کرد.

مطالب مرتبط