افزایش 'خودسرانه' عوارض در آزاد راه امیرکبیر کاشان

آزاد راه حق نشر عکس fff
Image caption مبلغ عوارضی غیرقانونی دریافت شده از رانندگان خودروها، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است

قاضی یک دادگاه کاشان، اعلام کرد که دریافت افزایش عوارض در آزاد راه امیرکبیر کاشان در ایام سفرهای نوروزی سال جاری، عملی خودسرانه بوده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، قاضی فرزین، قاضی تعزیرات کاشان گفت: "در پی گزارشات مردمی مبنی بر دریافت عوارضی غیر قانونی در مسیر آزادراه کاشان _ اصفهان و کاشان _ قم از ۲۸ اسفند تا ششم فروردین، نرخ عوارض این آزادراه به حالت اول بازگردانده شد."

او با اشاره به اینکه در این مسیرها، مبلغ چهار هزار تا هفت هزار ریال از هر راننده دریافت می شد، کل مبلغ عوارضی غیرقانونی دریافت شده را یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

آقای فرزین از شناسایی متصدیان متخلف عوارضی خبر داد.

همزمان به گزارش خبرگزاری فارس، علی نطاقی، رئیس اداره بازرگانی کاشان، با اعلام اینکه کمیته رسیدگی به شکایات ستاد نوروزی مامور رسیدگی به این تخلف بوده است، گفت: "طرح نظارتی ویژه نوروز نود در سراسر کشور از اول اسفند آغاز شده و تا دهم اردیبهشت ادامه دارد."

او با اعلام اینکه این پرونده تخلف در قالب پرونده گرانفروشی رسیدگی می شود، گفت که روزانه بیش از ۴۰ هزار خودرو در این مسیر تردد می کنند.

این در حالیست که مسئولان مشخص نکرده اند که رانندگانی که بیش از نرخ مجاز، عوارض پرداخت کرده اند چگونه باید پول خود را پس بگیرند.

۳۵۰۰ کشته و زخمی در تصادفات نوروزی امسال

به گزارش خبرگزاری مهر، هلال احمر ایران با انتشار گزارشی اعلام کرده است که از آغاز سفرهای نوروزی ۳۵۰۰ نفر در تصادفات جاده ای کشته و زخمی شده اند.

در این گزارش آمده است: "از ۲۵ اسفند سال گذشته تا نهم فروردین سال جاری خورشیدی، ۲۲۸ نفر کشته و ۳۲۶۱ نفر مجروح شده اند."

در این گزارش همچنین اشاره شده است که تا صبح نهم فروردین، چهار هزار و نهصد نفر که بر اثر حوادث مختلف در جاده ها دچار مشکل شده بودند، در عملیات امدادی نجات یافته اند.

از آغاز تعطیلات نوروزی در ایران، گزارش های متعددی از کشته و مجروح شدن مسافران نوروزی بر اثر حوادث جاده ای در این کشور منتشر شده است.

سالانه حدود۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می دهد و ایران در ردیف نخستین کشورها از نظر حوادث مرگبار جاده ای قرار دارد.