آمریکا یک شریک نفتی مرتبط با ایران را تحریم کرد

حق نشر عکس dolat.ir
Image caption به گفته کارشناسان تحریم های بین المللی بر روی صنایع نفت و گاز ایران تاثیر گذاشته است

ایالات متحده شرکت دولتی "بلاروس نفت" را به علت سرمایه گذاری در طرح توسعه میدان نفتی جفیر در ایران تحریم کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه اعلام کرد که قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بلاروس نفت و شرکت بازرگانی نفت ایران برای توسعه میدان جفیر، قانون تحریم های ایالات متحده علیه ایران را نقض می کند.

قرارداد طرح توسعه میدان جفیر در اوایل سپتامبر ۲۰۰۷ بین ایران و بلاروس امضا شد.

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران (شانا) می گوید که میدان نفتی جفیر در جنوب غرب ایران واقع است و حدود ۵۰ کیلومتر با شهر اهواز فاصله دارد.

شرکت بازرگانی نفت ایران که از شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است نیز پیش از این توسط دولت باراک اوباما تحریم شده بود.

کنگره آمریکا در تابستان سال ۲۰۱۰ میلادی، قانونی را وضع کرد که بر اساس آن، شرکت های خارجی که بیش از ۲۰ میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه گذاری کنند باید تحریم شوند.

محافظه کاران در کنگره آمریکا بارها خواهان تحریم شرکت های چینی فعال در صنایع نفت و گاز ایران شده اند، اما دولت آقای اوباما از این کار خودداری کرده است.

الیانا راس لیتنن، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، طی بیانیه ای از تحریم شرکت بلاروس نفت استقبال کرده اما آنرا ناکافی دانسته است.

او روز سه شنبه بار دیگر خواهان تحریم شرکت های نفتی چینی و روس که در ایران هستند شد.

به گفته کارشناسان انرژی، ایران به سبب تحریم های بین المللی نتوانسته است که سرمایه های خارجی کلانی به صنایع نفت و گاز خود جذب کند.

به گفته این کارشناسان، با کاهش یا توقف فعالیت شرکت های نفتی اروپایی در ایران، شرکت های وابسته به سپاه پاسداران به طور فزاینده ای در طرح های نفتی ایران وارد شده اند.

شرکت نفت و گاز پارس، مجری بزرگترین میدان گازی ایران، در ماه ژوئن ۲۰۱۰ اجرای پنج فاز توسعه این میدان را به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران واگذار کرد.

مطالب مرتبط