حمایت رئیس جمهور سابق برزیل از اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا  - نفر راست حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای دا سیلوا در پرتغال اظهار نظر می کرد

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور سابق برزیل از رای اخیر کشورش در حمایت از اعزام یک گزارشگر ویژه برای تحقیق درباره مساله حقوق بشر در ایران دفاع کرده است.

آقای لولا که در شهر لیسبون پرتغال به سر می برد به بخش برزیلی بی بی سی گفت: "من از داشتن یک گزارشگر حمایت می کنم. به نظرم رای درستی بود که برزیل داد. باید محققی برای تحقیق در ایران باشد. این گزارشگر موظف نیست با اتهاماتی که سایر کشورها وارد کرده اند موافقت کند، اما نمی توان مانع تحقیق درباره این مساله شد که آیا فجایع حقوق بشر در جایی اتفاق می افتد یا نه."

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو روز پنجشنبه گذشته (24 مارس) با صدور قطعنامه ای به تعیین گزارشگر ویژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران رأی داد و برزیل نیز از حمایت کنندگان آن بود.

اقدام برزیل در دادن رای مثبت به آن قطعنامه، تغییری در نگرش دولت برزیل نسبت به دوره ریاست جمهوری آقای لولا به حساب می آید که در این موارد اغلب رای ممتنع می داد.

ایران تصمیم اخیرا شورای حقوق بشر سازمان ملل را محکوم کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارتخارجه ایران آن قطعنامه را "ضد ایرانی" و "اقدامی غیرمنصفانه، ناموجه و کاملا سیاسی" خوانده است.

برزیل در دوران آقای لولا روابط خوبی با ایران داشت. او از جمله سعی کرده بود که در مورد مناقشه مربوط به برنامه اتمی ایران میانجیگری کند.

این اولین موضع گیری آقای لولا در مورد مساله حقوق بشر در ایران نیست.

او در ماه ژوئیه سال گذشته ابراز آمادگی کرده بود به سکینه محمدی آشتیانی که در ایران به سنگسار محکوم شده پناهندگی بدهد. ایران آن پیشنهاد را رد کرد.

مطالب مرتبط