منتجب نیا: اگر بتوانیم، حزب اعتماد ملی را فعال می‌کنیم

مهدی کروبی
Image caption بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، دادستانی تهران دفتر و روزنامه حزب اعتماد ملی را بست

معاون دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت که "مقامات ذی ربط" تاکنون چند بار به طور غیررسمی مانع از برگزاری جلسات این تشکل شده‌اند، ولی اگر مسئولان اعتماد ملی بدانند که می‌توانند تشکیل جلسه بدهند، بار دیگر حزب را فعال می‌کنند.

آقای منتجب نیا امروز ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) با تاکید بر اینکه در صورت عدم ممانعت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، اعضای حزب اعتماد ملی مایل به برگزاری کنگره سالانه خود و انتخاب شورای مرکزی جدید هستند، احتمال داد که در این صورت، مهدی کروبی، دبیرکل فعلی حزب تمایلی به شرکت در این کنگره یا نامزد شدن برای دبیرکلی نداشته باشد.

آقای کروبی و همسرش از زمان برگزاری تظاهرات ۲۵ بهمن مخالفان دولت در تهران، در حصر خانگی به سر می برند.

اظهارات امروز رسول منتجب نیا در مصاحبه با سایت خبرآنلاین، در واکنش به سخنان سه روز پیش حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بیان شده است که گفته بود این کمیسیون، "تعیین تکلیف درباره حزب اعتماد ملی را به خود آن‌ها واگذار کرده" و اعضای آن باید برای ادامه فعالیت، "شورای مرکزی جدید و دبیرکل جدید انتخاب کنند".

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، که دبیرخانه آن در وزارت کشور مستقر است، وظیفه اعطای مجوز به احزاب را بر عهده دارد و در آن، دو نماینده از قوه قضائیه، دو نماینده از قوه مقننه و یک نماینده از وزارت کشور عضویت دارند.

'حزب تعطیل نشده است'

معاون دبیرکل حزب اعتماد ملی در بخش دیگری از مصاحبه خود، در پاسخ به سوال خبر آنلاین در مورد اظهارات برخی اعضای کمیسیون ماده ۱۰ راجع به "زاویه گرفتن اعضای حزب اعتماد ملی نسبت به شخص آقای کروبی" گفته است: "علی رغم تمامی این اظهارنظر‌ها، تا کنون جایی منعکس نشده است که چه افرادی در حزب اعتماد ملی چنین زاویه ای پیدا کرده اند! طبیعی است که اگر حزب را فعال کنیم، خود حزب در این زمینه باید تصمیم بگیرد."

آقای منتجب نیادر مورد وضعیت فعلی این حزب گفت: "حزب اعتماد ملی نه تعطیل شده و نه توقیفش کرده اند. تنها به دلیل مسائل مربوط به شخص آقای کروبی، دفتر حزب اعتماد ملی را پلمپ کردند که بعد از مدتی با تلاش صاحب خانه (مالک)، رفع پلمپ شد و به او تحویل داده شد."

وی در توضیح علت فعال نبودن دفا‌تر حزب اعتماد ملی در شهرستان‌ها گفت: "اینکه دفا‌تر ما در سراسر کشور فعال نیست، به دلیل تعطیلی دفتر مرکزی حزب است."

آقای منتجب نیا آبان ماه گذشته با خبر دادن از رفع پلمپ دفتر این تشکل سیاسی گفته بود: "به ما گفته شده که حزب می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند."

او بدون توضیح بیشتر در مورد مرجعی که از سر گیری فعالیت اعتماد ملی را بدون اشکال دانسته، افزوده بود که این حزب هنوز به نتیجه قطعی نرسیده که "چه نوع فعالیتی را در فضای کنونی می‌تواند داشته باشد".

وی همچنین شایعه "برکناری مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتمادملی" را به شدت تکذیب کرده و گفته بود: "حزب اصلا جلسه‌ای نداشته است که بخواهد چنین تصمیمی بگیرد."

اظهارات پنج ماه پیش آقای منتجب نیا، ظاهرا واکنشی به ادعای برخی از سایت‌های محافظه کار در مورد تلاش عده‌ای از اصلاح طلبان برای "پالایش جبهه اصلاحات از نیروهای ساختارشکن" و برکناری مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی بود.

حزب اعتماد ملی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، حامی مهدی کروبی، کاندیدای اصلاح طلب بود که بعد از انتخابات، دولت را به تقلب متهم کرد.

مطالب مرتبط