اسرائیل: آرژانتین متعهد به پیگیری انفجارهای بوئنوس آیرس شد

محل انفجار حق نشر عکس AFP
Image caption آرژانتین، اسرائیل و آمریکا، ایران را عامل این بمبگذاری ها می دانند

دولت اسرائیل می گوید آرژانتین قول داده است به پیگیری پرونده انفجارهای دهه ۹۰ در بوئنوس آیرس ادامه دهد.

نیتان شارانسکی، یک مقام اسرائیلی، می گوید هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین "تعهد عمیق خود به این تحقیقات" را ابراز داشته است.

آرژانتین، اسرائیل و آمریکا، ایران را عامل بمبگذاری در سفارت اسرائیل و یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس می دانند.

چند روز پیش رسانه های آرژانتین گزارش هایی منتشر کردند که بر اساس آن بوئنوس آیرس به تهران پیشنهاد کرده پیگیری پرونده این دو انفجار را در قبال بهبود روابط تجاری متوقف می کند.

ایران هر گونه دخالت در این انفجارها را که منجر به کشته شدن ۱۱۴ نفر شد، رد کرده است.

انفجار یک خودروی حامل بمب که در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ در مقابل یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس رخ داد، منجر به کشته شدن ۸۵ نفر شد.

دو سال پیش از آن نیز ۲۹ نفر در اثر انفجار بمبی در سفارت اسرائیل در این شهر کشته شدند.

روزنامه پرفیل روز شنبه بخشی از "پیام درز کرده" علی اکبر صالحی، وزیر خارجه به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران را منتشر کرد که ظاهرا حاوی جزئیات این توافق است.

بر اساس این گزارش، در این پیام محرمانه گفته شده است: "آرژانتین دیگر علاقه ای به حل این دو حمله ندارد، اما در مقابل مایل است روابط اقتصادیش با ایران بهبود یابد."

رسانه های اسرائیلی روز یکشنبه گزارش کردند که وزارت خارجه در حال بررسی لغو سفر هفته آینده آقای تیمرمن به این کشور در صورت صحت این گزارش است.

اما آقای شارانسکی که ریاست آژانس یهود را بر عهده دارد پس از ملاقات با آقای تیمرمن در بوئنوس آیرس گفت که این سفر انجام خواهد شد.

آژانس یهود سازمان مهمی است که در مسائل مهاجرتی و روابط اسرائیل با کشورهای دیگر فعالیت می کند.

وزارت خارجه آرژانتین وقوع این ملاقات را تایید کرده، اما اشاره ای به موضوع پیگیری این انفجارها نکرده است.

مقام های آرژانتینی واکنشی به این پیشنهادی که گفته می شود به ایران داده شده نشان نداده اند.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی و احمد وحیدی (وزیر دفاع کنونی) که در زمان وقوع انفجار مرکز یهودیان به ترتیب سمت های ریاست جمهوری، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه، فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده سپاه قدس را برعهده داشتند، از جمله کسانی هستند که دادستانی آرژانتین خواستار بازداشت بین المللی آنان شد.

مدتی بعد رسیدگی قضایی به این پرونده به دلیل شواهدی در مورد تلاش برخی مقامات قضایی آرژانتین برای تاثیرگذاری بر نتیجه رسیدگی از طریق پرداخت رشوه متوقف شد. اما پیگیری این ماجرا در مه ۲۰۰۹ مجددا از سرگرفته شد.

مطالب مرتبط